Aj Česi majú svojho Matoviča

Politika, Svet | | 11. Apríl 2011 | 245 prečítaní

Českému premiérovi Nečasovi sa rozpadá vláda pod rukami. Korupčný škandál ukazuje, že Veci verejné vôbec nie sú tak verejné, ako to prezentujú.

Potrebovala poslankyňa Kristýna Kočí z Vecí verejných pol milióna českých korún na kabelky? Alebo bol vo finančnej tiesni jej poslanecký kolega Škárka? Českou vládou otriasa korupčný škandál – peniaze rozdával minister dopravy Vít Bárta údajne za mlčanie vo veci financovania strany. Zvláštny postup strany, ktorá sa prezentuje ako transparentná a otvorená občanom.

Zatiaľ čo Kočí podala na ministra trestné oznámenie, stranícky šéf Veci verejných (VV) a minister vnútra Radek John všetko označuje za vypočítavú akciu – išlo o pôžičky, nie o úplatky. Prepojenie na bezpečnostnú firmu ABL, o ktorom sa malo mlčať, je však príliš evidentné. Bývalý šéf firmy je totiž práve spomínaný dobrosrdečný minister Bárta. John tvrdí, že s firmou nemá strana nič spoločné, no pármiliónový dar od nich prijali. Na celej veci je najabsurdnejšie to, že samotná firma pôžičky popiera.

Na dvoch stranách barikády teda stojí minister vnútra John a oproti nemu český premiér Nečas, ktorému sa vláda rozpadá pod rukami. Odmietne spoluprácu s ministrami za VV (avizoval návrh na ich odvolanie), alebo bude ticho tolerovať korupciu vo vlastnej koalícii? Šéf Vecí verejných John však prišiel s ešte nezmyselnejším protiopatrením – buď odstúpia ďalší traja ministri (za ODS a TOP09), alebo VV prestanú podporovať vládu a hrozia predčasné voľby.

Troch „neposlušných“ poslancov sa už strana zbavila. Pritom VV majú stále možnosť nominovať na ministerské kreslá nové tváre a vyhnúť sa tak pádu vlády. Minister vnútra John je však asi príliš tvrdohlavý na to, aby sa vzdal svojho postu a priznal, že poslanci nedostávali pôžičky v hmotnej núdzi. Pritom sám sa podľa viacerých prieskumov neteší  na svojom poste veľkej podpore. O kalkulácii VV môžeme pochybovať už predtým, ako poznáme výsledok – premiér si nevyhádže polku ministrov len kvôli tomu, aby získal podporu „poškodenej strany“, ktorá je momentálne za vládnu krízu zodpovedná. Môže dúfať, že sa nájdu poslanci, ktorí naďalej budú podporovať programové vyhlásenie vlády (napríklad by mohol počítať s podporou vyhodených poslancov). Tým by bol koaličný problém vyriešený a Nečas by sa jednoducho voči Veciam verejným vyhradil a imidž protikorupčnej vlády by tak neutrpel.

Najradikálnejšie vyjadrenia má samozrejme opozičná strana ČSSD. Tá chce podať na ústavný súd návrh na zrušenie strany Veci verejné. Aj keď to pravdepodobne zo zákona nebude možné, otvorila by sa tak možnosť vrátiť sa do vlády vďaka predčasným voľbách.

Aj Česi teda majú svojho Matoviča – neposlušných poslancov, ktorí sa obrátili proti vlastnej strane, následkom čoho z nej boli vylúčení. Jediným rozdielom bolo to, že kým Matovič o úplatkoch len hovoril, traja poslanci ich reálne dostali. Keby neprehovorili, traja ministri z Vecí verejných, John, Dobeš a Bárta by vo vláde pravdepodobne naďalej vykonávali funkciu „maskotov“ firmy ABL. A to je z hľadiska transparentnosti, ktorú prezentovali, v smere k občanom veľmi málo. 

Pridaj komentár

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.