10 trikov ako prekonať prokrastináciu

Urobím to neskôr.  Bohužiaľ, neskôr nikdy nepríde alebo keď to príde, tak s panikou a je potrebné sa ponáhľať. Nie je to dobrá vec.

Odkladanie znižuje produktivitu a môže spôsobiť rad negatívnych dôsledkov. Tak, ako sa vám podarí zastaviť toľko odkladania? Môžete začať tým, že použijete týchto desať rád do vášho života.

  1. Oprášiť svoj zoznam úloh

Váš zoznam úloh by mal byť oveľa kratší, než je. Prečo je to tak? Ak už viete, že sa chystáte urobiť určitú úlohu, neobťažujte sa písať dole. Namiesto toho treba obmedziť položky na svojom zozname k úlohám. Prostý akt písania týchto pracovných miest nadol môže mať psychologický efekt, že vaša potreba dokončenia bola ešte väčšia. Koniec koncov,  potrebujete zakončiť deň, bez toho aby prekročili veci z vášho zoznamu.

  1. Zdroj

Ak sa ocitnete v odkladaní úloh, pokúste sa zistiť prečo. Chýba Vám energia? Je úloha príliš náročná? Bojíte sa, že nebudete robiť adekvátne prácu? Identifikovať dôvod, prečo ste odložili prácu a mali by ste byť schopní vyriešiť základný problém. Potom sa môžete dostať späť do produktívny.

  1. Nastavte časovač a dostaňte sa do práce

Ak ste niekedy skúšali dostať dieťa aby popratalo svoju izbu, možno ste nastavili čas a povzbudili ste  ich. Verte alebo nie ale často práve toto pracuje pre dospelých. V skutočnosti existuje produktivita a riadenie času, ktorý je známy ako Pomodoro spôsob. Ide o nastavenie časovača ktorý pracuje v 25 minútach s 5-minútovými prestávkami medzi nimi. Hlavnou myšlienkou je stráviť 25 minút pracovania v zbesilej rýchlosti na úlohe a následne odmeňovať sa s tou malou prestávkou. Je oveľa jednoduchšie pracovať, ak viete, že máte prestávku. Môžete tiež súťažiť sám so sebou dosiahnutím vyššej produktivity pri každej pracovnej činnosti.

  1. Riešiť úlohy

Existujú dva faktory, ktoré majú veľký vplyv na otáľanie. Prvým z nich je denná doba. Čím neskôr to je, tým menej je pravdepodobné, môcť presadiť nutkanie. Druhým je biedny faktor. S vedomím sa snaží usporiadať svoj deň tak, že budete pracovať na úlohách, ktoré vyzerajú ako drina. Úlohy, ktoré sú jednoduchšie a príjemnejšie na popoludnie. Váš unavený mozog a telo to ocení.

  1. Vezmite plánované prestávky po celý deň

Ak ste váhavý nesmiete si užívať dostatok prestávok. To je správne!  Váš problém nemusí byť to, že budete tráviť príliš veľa času relaxáciou, ale že budete tráviť príliš málo. Problém je, že veľa ľudí na obede či pracovných prestávkach zostáva v pracovnom režime. Koľko krát ste na obede čítali e-maily súvisiace s prácou? Koľko prestávky ste strávili hovorením o aktuálnom projekte? Vezmite si prestávky a uistite sa že ich budete tráviť naozaj. Jesť, relaxovať, surfovať po internete, prejsť sa.

  1. Urobte si zoznam úloh na komerčné prestávky

Premýšľajte o všetkých pracovných miestach, ktoré ste odložili v daný deň. Koľko z nich môže byť vykonané počas prestávky televíznej reklamy? Práce ako je bielizeň, vynášanie odpadkov a kŕmenie domácich zvierat môžu byť dokončené v okamihu, keď nabehnú reklamy počas svojej obľúbenej relácie. Dokonca aj keď nepozeráte na televíziu, môžete použiť túto techniku.

  1. Prestávka veľkých úloh do menších úloh

Ak sa pokúsite riešiť obrovský projekt, zastrašovanie samo o sebe môže spôsobiť meškanie.. Napríklad prepisovanie pracovníka sa javí už ako zložitá úloha, ktorá by mohla trvať až do konca týždňa. Robiť menšie úlohy, ktoré môžete zvládnuť jeden po druhom  a zrazu práca sa zdá byť jednoduchšia:

Napíšte 200 slov pracovníka manuálne

Porozmýšľajte o tovare pre každú sekciu

Poslať e-mail, aby spoločnosť vypracovala politiku na pomalšiu

Nenechajte si tieto menšie úlohy ktoré sa ukazujú ako oveľa  ’dosiahnuteľné ’

  1. Opatruj

Nepredpokladajte, že váš problém je lenivosť. Potrebujete zlepšiť svoje energetické rezervy. Pomôcť si môžete dostatkom spánku, konzumovaným zdravých potravín a aspoň trochu cvičiť. Ak sa cítite obzvlášť ľahostajný, poraďte sa s lekárom. Vaše telo by mohlo zápasiť s nedostatkom vitamínov alebo dokonca depresií. Keď ste zdravší, máte často  menej a menej problémov.

  1. Odmeňte

Ak chcete zastaviť odkladanie , dajte si dôvod vrátiť sa do práce. Odmeňte svoje vlastné úspechy. Pre menšie úlohy, môžete vytvoriť zoznam drobných odmien ako je päťminútová prestávka a hrať svoju obľúbenú hru. Ak budete riešiť niečo, čo bolo mimoriadne ťažké, potom sú vaše odmeny väčšie. Projekt bol vyradený a tak sa otvára možnosť dopriať si voľný piatok večer .

  1. Smer na jeden deň

Ak ste ako väčšina ľudí, elektronicky rozptýlená môže to byť skutočným zdrojom vášho odkladania. Môžete skúsiť prepnutie zariadenia do režimu lietadla, aby ľudia vedeli, že budete k dispozícii pre daný deň. Potom začať všetky tie úlohy, ktorým by ste sa chceli vyhnúť. To je skvelá technika pre dokončenie úlohy. Odkladanie je zlý zvyk, ktorý obmedzuje vašu produktivitu a môže niesť celý rad ďalších negatívnych dôsledkov. Našťastie sa snažíte upraviť správanie, ktoré môže viesť k uvedeniu úloh.

Ak nabudúce budete cítiť pokušenie odložiť dôležitú prácu, skúste použitie niektorú z týchto techník. Netrvá dlho a zvyknete si.

Zdroj:  http://www.lifehack.org/446903/10-powerful-hacks-to-overcome-procrastination