10 zlozvykov, ktoré by ste mali odstrániť zo svojho života

Keď sa zameriame na našu produktivitu, sú to maličkosti, ktoré robia zásadné rozdiely. Prestaňte ničiť svoju snahu, napríklad aj týmito zlozvykmi. Môžeme povedať, že sme našimi zlozvykmi. Ak dovolíte, aby nad vami prevzali kontrolu zlozvyky, výrazne zatarasíte svoju cestu k úspechu. Zlozvyky sú ale naozaj zákerné – zakrádajú sa za vami pomaly, až kým si už neuvedomujete, koľko škody páchajú.

Sebaovládanie, ktoré je potrebné na odstránenie zlozvykov a zaužívanie dobrých zvykov, môže tiež slúžiť ako dobrý základ pre silnú pracovnú morálku a vysokú produktivitu. Sebaovládanie je ako sval – aby bol pevný a silný, musíme ho cvičiť. Precvičte si svoje sebaovládanie pri odstraňovaní nasledujúcich zlozvykov:

  1. Používanie mobilu, tabletu alebo počítača v posteli.

Toto je jeden z veľkých zlozvykov, no väčšina ľudí si ani neuvedomuje, ako poškodzuje ich spánok a produktivitu. Modré svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou hrá dôležitú rolu v zmenách nálady, pri hladine energie či kvalite spánku. V dopoludňajších hodinách obsahuje slnečné svetlo vysokú koncentráciu tohto modrého svetla. Keď sú mu vaše oči vystavené, vlny modrého svetla zastavia výrobu melatonínu a cítite sa plní energie. V popoludňajších hodinách slnečné svetlo stráca modré svetlo. To napomáha telu v obnovení výroby melatonínu, takže sa začíname cítiť ospalo. Večer už náš mozog nečaká žiadne modré svetlo, preto je naň veľmi citlivé.

Väčšina z našich obľúbených večerných zariadení, ako sú mobily, notebooky či tablety vyžaruje veľmi jasné modré svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou priamo na vašu tvár. Toto žiarenie naruší produkovanie melatonínu a naruší rýchlosť zaspávania aj kvalitu spánku. A ako všetci vieme, chabý spánok má katastrofálne následky. Najlepšie, čo môžete urobiť, je, že sa budete týmto zariadeniam po večeri vyhýbať. Sledovanie televízie je v poriadku, musíte však sedieť v dostatočnej vzdialenosti od obrazovky.

  1. Impulzívne surfovanie na internete.

Na to, aby sme sa plne venovali práci, potrebujeme až 15 minút neustáleho sústredenia. Po týchto 15 minútach upadnete do euforického stavu zvýšenej produktivity s názvom tok sústredenia. Výskumy ukazujú, že ľudia sú v toku sústredenia až 5-krát viac produktívni než normálne. Keď sa od práce preklikáte k internetu, pretože máte potrebu skontrolovať správy, Facebook, výsledky športových podujatí alebo čokoľvek iné, váš tok sústredenia sa stratí. To znamená, že znova potrebujete 15 minút na to, aby ste sa doň dostali. Ak sa od práce budete odpútavať často, celý deň môže prejsť bez toku sústredenia a práca vám pôjde omnoho pomalšie.

Surfujte na internete bezpečne pomocou technológie VPN. Čo je to VPN a ako môže táto technológie pomôcť chrániť vaše súkromie?

  1. Kontrolovanie telefónu počas konverzácie.

Nič neodrádza ľudí od rozprávania tak, ako odpísanie na správu či obyčajný pohľad na mobil. Keď začnete konverzáciu, sústreďte na ňu všetku svoju energiu. Zistíte, že tak bude omnoho zábavnejšia a efektívnejšia, keď sa do nej plne ponoríte.

  1. Používanie viacerých upozornení.

Množstvo upozornení je nočnou morou produktivity. Štúdie ukázali, že kontrolovanie mobilu hneď po tom, čo počujeme zvuk upozornenia a následné odpisovanie na správu spôsobuje pokles vašej produktivity. Hoci sa môže zdať, že oznámenie o doručení správy či e-mailu a okamžité kontrolovanie je produktívne, ale opak je pravdou. Namiesto pracovania hneď po notifikácii radšej odložte všetky e-maily a správy a skontrolujte ich počas vami určeného času, napríklad každú hodinu. To je osvedčený spôsob, ako naozaj produktívne pracovať.

  1. Hovorenie „áno“ keď by ste mali povedať „nie“.

Výskum uskutočnený na University of California v San Franciscu ukázal, že čím väčší problém máte s povedaním „nie“, tým je väčšia pravdepodobnosť, že upadnete do stresu, syndrómu vyhorenia, alebo dokonca do depresií. Povedať „nie“ je často naozaj veľkou výzvou pre mnoho ľudí. „Nie“ je veľmi silné slovo, ktoré by ste sa ale nemali báť používať tak často, ako potrebujete. Keď je čas niečo odmietnuť, emočne silní ľudia nepoužívajú frázy ako „myslím, že nemôžem“ alebo „Nie som si istý“. „Nie“ novej povinnosti ctí vaše nesplnené povinnosti a dáva vám možnosť ich úspešne splniť. Stačí si len pripomenúť, že povedať „nie“ je aktom sebakontroly, ktorý vám pomôže zvýšiť vaše sebaovládanie do budúcnosti tým, že bráni negatívnym dopadom nových záväzkom.

  1. Premýšľanie o toxických ľuďoch.

Na svete budú vždy toxickí ľudia, ktorí si nájdu spôsob, ako sa vám dostať pod kožu a ostať tam. Vždy, keď si uvedomíte, že rozmýšľate nad kolegom, ktorý vám lezie na nervy, presmerujte myšlienky a buďte vďační za niekoho, kto vás povzbudzuje k lepšiemu životu. Vo svojom okolí máte množstvo ľudí, ktorí si zaslúžia vašu pozornosť. Myslieť na tých, ktorí váš život nezlepšujú je asi to posledné, čo by ste mali robiť, keď existujú ľudia, ktorých máte radi.

  1. Multitasking počas porady.

Nikdy by ste nemali niečomu venovať len polovičnú pozornosť, a to hlavne počas obchodných stretnutí. Ak stretnutie nestojí za to, aby ste mu venovali plnú pozornosť, tak by ste tam ani nemali byť. Ak je stretnutie natoľko dôležité, že by ste mu mali venovať plnú pozornosť, musíte si z neho odniesť čo najviac. Ak počas stretnutia robíte množstvo iných vecí, vyzeráte, akoby ste si mysleli, že ste lepší než všetci ostatní. A to rozhodne nie je niečo, čo by si o vás mali ostatní ľudia myslieť.

  1. Ohováranie a klebetenie.

Ľudia, ktorí radi klebetia, sa tešia z nešťastia ostatných. Zo začiatku môže byť zábavné nahliadnuť do osobných alebo pracovných faux-pas ostatných ľudí, no po čase je to unavujúce, cítite sa zle a ubližujete iným. Vo svete je veľa pozitívnych vecí a inšpiratívnych ľudí, od ktorých sa môžete veľa naučiť. Preto by ste nemali mrhať svoj čas na rozprávanie o nešťastí iných.

„Veľké mysle sa rozprávajú o nápadoch, priemerné o udalostiach a malé o ľuďoch.“ Eleanor Rooseveltová

  1. Čakanie, kým ste si istý, že uspejete

Väčšina spisovateľov trávi nespočetné hodiny rozmýšľaním nad svojimi postavami a dejom. Často napíšu aj veci, o ktorých sú presvedčení, že do knihy ich nezačlenia. Robia to, pretože vedia, že nápady potrebujú čas na rozvoj. Zvykneme „zamrznúť“ keď máme začať niečo robiť, pretože naše nápady nie sú dokonalé a to, čo z nich vzíde, aj tak pravdepodobne nebude dobré. Ale ako môžete vytvoriť niečo skvelé, keď ani nezačnete a nedáte svojim nápadom čas rozvíjať sa? Autorka Jodi Picoult dokonale zhrnula dôležitosť stránenia sa perfekcionizmu: „Môžete upraviť zlú stranu, no nemôžete upraviť prázdnu stranu.“

  1. Porovnávanie s ostatnými.

Keď sú vaše pocity radosti a uspokojenia odvodené z porovnávania sa s ostatnými, nie ste pánom svojho šťastia. Keď sa cítite dobre kvôli niečomu, čo ste dokázali, nedovoľte akémukoľvek názoru alebo iným úspechom aby vám tento pocit zobrali. Aj keď nie je možné vypnúť názory ostatných , nemusíte sa porovnávať s ostatnými. Názory ostatných môžete brať len ako zrnko soli. Týmto spôsobom prichádza pocit vlastnej hodnoty zvnútra, bez ohľadu na to, čo si myslia iní. Bez ohľadu na to, čo si o vás ľudia myslia v určitom okamihu, jedno je isté – nikdy nie ste taký dobrý ani taký zlý, ako hovoria.

Dajme to všetko dohromady

Tým, že cvičíte sebakontrolu pomocou prelomenia týchto zlozvykov, môžete zároveň posilniť svoje sebaovládanie a odstrániť škaredé zlozvyky, ktoré by mohli zapríčiniť váš neúspech.

 

 

Zdroj: https://www.entrepreneur.com/article/284214