3 spôsoby ako zvládnuť stres a nabiť si život

Úspešní ľudia nemajú menej stresu v živote ako vy. Len sa naučili niekoľko princípov, ktoré im pomáhajú usporiadať si čas, energiu a emócie.

Najúspešnejší ľudia, ktorých som stretol, sú nadpriemerne dobrí v zvládaní stresov, ktoré prichádzajú s podnikateľským vodcovstvom. Určite im nechýbajú stresové situácie v každodennom živote. Práve naopak, nepochybne ich majú viac než dosť.

Ale najefektívnejší ľudia vedia, ako lepšie zvládať situácie, kde je veľa stresu. Potom hľadajú efektívne cesty ako pozmeniť, alebo neutralizovať stresy, s ktorými sa stretávajú. Tu sú 3 kľúče pre zdravé zvládanie stresu, ktoré si môžete osvojiť v každodenných podmienkach.

 

  1. Obklopte sa správnymi ľuďmi.

Niektoré udalosti a životné okolnosti sú jednoducho nad vaše sily. Niektorí konkrétni ľudia môžu byť vážnym pôvodom frustrácie. Stretávate tieto indivíduá každý deň, či už chcene, alebo nie, a napĺňajú vás stresom. Dať výpoveď, alebo vyhodiť zákazníka nie je vždy reálna možnosť. Protivní spolupracovníci, neschopný šéf, alebo občasný nepríjemný zákazník vám môže zvýšiť tlak v žilách.

Veľká časť zvládania stresu je opatrné vyberanie si priateľov, nových kontaktov a aj rodinných príslušníkov, s ktorými budete dobrovoľne tráviť čas. Nechcete naplniť vaše rekreačné hodiny ľuďmi, ktorí vám pridávajú stres. Títo vysávači energie majú zlovestnú schopnosť urobiť každú situáciu ešte horšiu, než v skutočnosti je. Sú často pesimistickí a negatívni a kontaminujú všetko, čoho sa dotknú.

Naopak ľudia, čo zvládajú stres správnou cestou sú vyberaví pri svojej spoločnosti. Obklopujú sa „radiátormi“, ktorí vedia prirodzene vyzdvihnúť druhých. Predstavte si priateľa, ktorý vás vie odreagovať od ťažkej situácie, dať veci do perspektívy v správnom čase, alebo vám pomôže zapracovať na serióznom probléme. Radiátor je kritická časť vašej stratégie proti stresu. On, alebo ona vás môže podporiť a byť váš verný radca.

 

  1. Vymažte veci z vášho zoznamu úloh.

Byť stále zamestnaný nie je nikdy problém pre zaneprázdneného profesionála. Skutočný problém je nájsť si čas na všetky tie veci, ktoré chcete spraviť.

Najúspešnejší ľudia si vyvinú organizačné schopnosti, aby to všetko zvládli. Spoliehajú sa na svoje zoznamy úloh a hľadajú systém, aký im vyhovuje – od čmáraníc na papieri až k vhodnej aplikácií pre ich notebook, alebo smartfón.

Aj tak je ale veľmi ľahké padnúť do zvyku, keď si bez rozmýšľania pridávate úlohy do tohto zoznamu celý deň. To vedie len k podvedomému pokusu vyriešiť každú úlohu po jednom. V strede e-mailov, meetingov a konferenčných hovorov, sa zoznam, ktorý bol prázdny o 8 ráno vymkne spod kontroly na obed.

Zmenšite vašu šancu na prepracovanie tým, že prijmete iba to, čo viete dodať. Preveďte niektoré položky, alebo priorizujte a vymažte tie, ktoré nie sú v skutočnosti dôležité. Zamerajte sa na tie najvplyvnejšie položky, pretože inak premrháte všetku energiu ťahaním sa po zozname.

 

  1. Vytvorte si spôsob, ako vynulovať vašu frustráciu

Je najlepšie vyhýbať sa stresu, keď je to možné, a doteraz ste sa naučili pár nových spôsobov, ako presne to spraviť. Ale niektoré stresy sú nevyhnutné. Keď sa dostavia, potrebujete zdravý spôsob na to, ako sa s nimi vysporiadať. Niektorí úspešní ľudia posilňujú vo fitness centrách, aby to zo seba vybili. Iní na večer vypnú, aby si vyčistili hlavu.

Písanie robí divy pre mnohých. Zapisovanie vašich denných skúseností je spôsob, ako vyjadriť svoje sny a svoje frustrácie bez strachu, čo si druhí môžu myslieť. Množstvo ľudí píše uvoľňujúce e-maily bez toho, aby ich odoslali. Pomáha im to vypustiť všetky tie slová, ktoré by radi povedali (keby nemali následky). V tomto prípade je najbezpečnejšie vynechať príjemcu, aby náhodný klik neviedol k ešte väčším stresom. Nech má vaše písanie akýkoľvek formát, je to spôsob, ako vám môže padnúť ťarcha zo srdca s terapeutickým efektom.

Tí, čo trasú svetom, sa nevzdávajú pri veľkej zodpovednosti a skúškach. Ako výsledok, stres bude vždy obsahom balíčku. Buďte múdri ohľadom toho, s kým trávite svoj čas, neberte si na seba viac, než dokážete zvládnuť a nájdite zdravé uvoľnenie, ktoré pre vás funguje. Premeňte svoj stres na dočasný stav a oberiete ho tak o moc stať sa stálou súčasťou vášho života.

 

Zdroj: https://www.entrepreneur.com/article/282162