7 aktivít, ktoré vám pomôžu zlepšiť si pamäť

Ako človek starne,  jeho poznávacie schopnosti sa zhoršujú. Je to prirodzená súčasť neodvratného procesu starnutia, ktorý si berie svoju daň v každom aspekte vášho života. Jeho efektom sa nevyhneme ale dokážeme ich spomaliť, v niekoľkých prípadoch dokonca zvrátiť. Najdesivejším aspektom pre mnohých z nás je strata pamäti. Dobrou správou však je, že existujú určité opatrenia, ktoré môžeme podstúpiť na to, aby sme spomalili tento pokles. Tu je pár tipov pre vás, ako si vzpružiť myseľ a tým podporiť dlhodobú pamäť.

1. Naučte sa nový jazyk!

Učenie sa nových jazykov vám prospeje v mnohých ohľadoch. Nebude to len ďalšia položka na zoznam vašich zručností, ale je to tiež mimoriadne dobrá rozcvička pre váš mozog. Pomôže vám pamätať si, rozoznať a tiež pochopiť nové slová, čo posunie vaše poznávacie schopnosti na novú úroveň. Je to skvelá zbraň proti strate pamäti, rozširuje vašu slovnú zásobu, gramatiku a tiež schopnosti plynulého vyjadrovania sa.

2. Puzzle hry, hádanky, hlavolamy…

Ďalšie cvičenie, ktoré obohatí vaše všeobecné znalosti a pomôže odvrátiť stratu pamäti je riešenie krížoviek, slovných a iných rôznorodých hier, ktorých je nám dnes k dispozícii neúrekom. Môže to byť napríklad Sudoku alebo Scrabble. Ktorákoľvek hra ktorá stimuluje vašu myseľ a núti vás vytvárať asociácie medzi slovami, objektmi alebo činnosťami je pre mozog blahodarná. Je tiež známe, že lúštenie krížoviek na dennej báze výrazne znižuje risk rozvinutia Alzheimerovej choroby.

 

3. Nikdy nepodceňujte silu hudby!

Hudba alebo terapie hudbou (tiež známe ako meloterapie) taktiež poskytujú skvelú stimuláciu mozgu, dobre vplývajú na vaše duševné zdravie a tiež podporuje dlhodobé kognitívne fungovanie. Zatiaľ čo je dokázané, že vážna hudba podporuje činnosť mozgu u batoliat a malých detí je to aj skvelá liečba na stratu pamäti. Jednoducho počúvajte to, čo sa vám páči každý deň, skúste si zapamätať melódie a texty pesničiek alebo si ich aj spievajte. Spojíte tak príjemné s užitočným.

4. Nehabnite sa rozprávať sa sám so sebou

Štúdia preukázali, že u ľudí, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, je riziko rozvinutie demencie oveľa nižšie. Inak povedané, rozprávanie samému sebe je skvelý spôsob na oneskorenie straty pamäti. Obzvlášť účinné je rozprávanie príbehov. Táto metóda sa už dávno používa aj na liečenie Alzheimerovej choroby. Pomôže vám zamerať svoju pamäť, na čo najviac detailov a núti vás udržať si v hlave ,čo najviac informácii.

5.  Čítanie kníh

Kto si rád neprečíta dobrú knihu? Hovorí sa, že kto nečíta, môže žiť len jeden život, ale ten kto číta, môže ich prežiť tisíce. Čítanie je skvelá aktivita, pri ktorej sa odreagujete a zároveň ponoríte svoju myseľ do danej tematiky. Snažte sa pri čítaní zapamätať si. čo najviac a spomínajte na to, čo ste už doposiaľ prečítali. Od poézie, beletrie až po novinové články – čítajte čokoľvek, čo upúta vašu pozornosť a využite k tomu napríklad čas strávený v autobuse cestou do práce. Nezáleží na tom, čo čítate, žiadna kniha nie je až taká zlá, aby pre vás nebola prospešná.

 6. Cvičenia na rozvíjanie mozgu

Existuje mnoho cvičení, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby posilňovali váš mozog. Koordinácia očí a rúk je obzvlášť dôležitá pre stimuláciu vašej mysle. Nie je nutné sa úplne vyčerpať pri náročných cvičeniach. Môžete sa spoľahnúť na jednoduché cvičenia, ktoré aktivizujú vaše neuróny a tým zabraňujú kognitívnym poruchám. Skvelým príkladom je napríklad žonglovanie, prospešným však môže byť takmer akýkoľvek druh športu či obyčajná rozcvička.

7. Mnemonické techniky

Posledné, ale rovnako účinné su mnemonické techniky. Sú to rôzne techniky učenia sa, ktoré napomáhajú zotrvaniu informácie v pamäti. Je to prekladanie informácie do formy, ktorá je pre váš mozog ľahšie zapamätateľná, než pôvodná forma. Je to tiež vytváranie asociácii (napr. pamätanie si mena človeka spolu s obrazom jeho tváre). Veľmi účinné sú rôzne vtipy, aliterácie a rýmovačky, ktoré si môžete vytvoriť sami, aby vám pomohli zapamätať si dôležité informácie.

 

Toto je sedem účinných aktivít, ktoré vám zaručene pomôžu, odvrátiť stratu pamäti. Jednotlivo sa môžu javiť neúčinné a určite sa výsledky nedostavia okamžite, ale pravidelným cvičením a kombinovaním rôznych techník je úspech zaručený. Chce to len čas a vaše odhodlanie!

ZDROJ: LIFESPAN