7 krokov kreativity

Ako som už spomínal, kreativita nie je tajnou zbraňou niekoľkých vyvolených.

Leonardo da Vinci mal tisícky vynálezov, ale málokto vie, ako tie vynálezy vznikli. Leonardo totiž pracoval aj pre armádu, a vždy dostával požiadavky od jej vedenia, na ktoré potom hľadal riešenie. To znamená, že tie kreatívne stroje nevymyslel len tak, ale na zákazku!

Táto skutočnosť je dôkazom toho, že človek dokáže byť kreatívny i na rozkaz. Keby bola kreativita špeciálnym darom pre niekoľkých vyvolených, bola by to veľmi zlá správa.

Vďaka Bohu to tak nie je. Kreativita nie je „zázračný okamih“, ktorý príde alebo nie. Tvrdou prácou ju môže každý dosiahnuť a využiť.Áno, na kreativite treba aj pracovať, ale keď spravíte úlohy, sami uvidíte, že to stálo za to!

• Kreativita sa dá naučiť, a teraz Vám ukážem, aké úlohy musíte splniť, aké kroky musíte vykonať, aby ste zobudili v sebe kreativitu, a aby ste začali kreatívne myslieť.

Možno sa Vám niektorý z krokov nebude pozdávať, ale verte mi. Na to, aby ste boli kreatívni, potrebujete aplikovať všetky kroky.

Ak budete používať len tretí krok, lebo je sympatický, nič nedosiahnete. Aj keď sa Vám nasledovný postup môže zdať čudný, vedzte, že najviac kreatívni ľudia používali presne tento postup.

Predstavujeme vám 7 základných krokov kreatívneho myslenia.

1. Otvorte svoju myseľ – musíte uveriť, že ste schopní myslieť kreatívne

Najčastejšou brzdou kreatívneho myslenia je, že ste presvedčený o tom, že kreatívne rozmýšľať neviete.
Verte mi, Váš mozog je neuveriteľný nástroj. Ak dostatočne dlho budete opakovať výrazy typu:

to nedokážem
neviem to splniť
jednoducho som z toho zničený
nič mi neprichádza na um ….

Stane sa!
Ak Váš mozog bombardujete podobnými vetami a výrazmi, ako môžete očakávať, že niečo bude fungovať? Váš mozog potrebuje dôveru! Ak si teraz myslíte, že „možno niekomu to pôjde ľahko, ale ja to nedokážem“,ihneď sa zastavte. Presne to je to, čo je zakázané! Jednoducho len nechajte voľnú ruku Vašej mysli, a nechajte ju pracovať. Nemusíte opakovať žiadnu mantru, že „dokážem to“,„rozmýšľam pozitívne“, „som kreatívny“ a podobne. Nie, jednoducho len otvorte svoju myseľ, a dovoľte myšlienkam, aby voľne prichádzali.

Čo spraviť, ak sa zaseknete? Pamätáte si ešte na Vaše detstvo, keď ste sa hrali rôzne hry. Vtedy ste sa hrali na spôsob: „povedzme že …“ a vymýšľali ste rôzne postavy, rôzne scény. Vráťte sa do detstva, a použite túto formulku. Funguje to!

2. Analyzujte problém, zvážte možnosti riešenia z rôznych hľadísk

Tento krok si vyžaduje najviac práce zo všetkých. V tomto kroku máte za úlohu analyzovať problematiku, pozrieť sa na problém z rôznych hľadísk.Teraz musíte „ukázať“ Vášmu mozgu, na čom musí pracovať, aký je problém, a čo musí riešiť. Pozor, tu ešte nemusíte nájsť riešenie, len zbierajte informácie, snažte sa pochopiť situáciu, problematiku. V tomto kroku je veľmi dôležité, aby ste zabudli nadnes také populárne, takzvané „pozitívne myslenie“. V tomto kroku musíte Váš mozog vybaviť čo najväčším množstvom ozajstných informácií.

• Je veľmi dôležité, aby ste to spravili z rôznych hľadísk.

Ako sa na túto problematiku pozeráte Vy?
Ako by sa na túto problematiku pozeral Váš najlepší zákazník?
Ako by sa na túto problematiku pozeral Váš najhorší zákazník?
Ako by sa na túto problematiku pozerala Vaša manželka /manžel?
Ako by sa na túto problematiku pozerala Vaša stará mama, starý otec?
Ako by sa na túto problematiku pozeralo Vaše dieťa?
Ako by sa na túto problematiku pozeral Rumcajz, alebo krtko z rozprávky?

Áno, nie je to žart, naozaj o tom porozmýšľajte. Jednoducho dajte Vášmu mozgu čo najviac informácií, ale dbajte na to, aby boli tie informácie reálne.

Príklad: Ak budem nosiť kus uránu pri sebe, dostanem rakovinu. Musím o tom porozmýšľať z hľadiska lekára, môjho tela, alebo z hľadiska uránu.

Dôležité je, aby ste problematiku jednoznačne definovali, aby Váš mozog mohol pracovať na riešení.

• Váš mozog dokáže vyriešiť skoro každý problém, ak má k tomu dostatočne veľa informácií, a úloha je dostatočne jednoznačná. V tomto kroku je Vašou úlohou, aby ste jasne definovali problém a požadovaný cieľ.

Ak Vám robí ťažkosť rozmýšľať inak ako lineárne, pre tento krok môžete použiť pomôcku – mind map – ktorú Vám predstavíme neskôr.

3. Vypnite mozog a relaxujte

Tento krok je najpríjemnejším, ale niekedy najťažším krokom ku kreatívnemu mysleniu. Všimli ste si, že ak kŕčovito, silou mocou hľadáte riešenie, vtedy väčšinou neprichádza?

Ja si veľmi jasne pamätám na moje písomné práce z matematiky. Nato, ako som hľadal riešenie úlohy. Vedel som, že
túto úlohu som už riešil, a hmlisto som si niečo aj pamätal z postupu, ale v tom momente, keď som to riešenie potreboval,nedokázal som si naň spomenúť. Akonáhle som písomku odovzdal, a išiel som na prestávku, riešenie mi okamžite napadlo.

Prečo je to tak?
Výskumy jednoznačne dokazujú, že ozajstné kreatívne myslenie prebieha v podvedomí, vtedy, keď naša myseľ „dostane voľno“.Keď nemá žiadnu dôležitú úlohu a jednoducho relaxuje. V takom stave začne pracovať podvedomie na problematike, o ktorej som písal v druhom kroku.

Váš mozog neustále pracuje. Ak nemá konkrétnu úlohu, podvedomie začne pracovať na riešení poslednej problematiky,ktorej ste venovali dostatočne veľa času. Ale to dokáže len vtedy, ak Vy relaxujete. K tomu, aby Váš mozog pre Vás vymyslel naozaj kreatívne riešenie, musíte prestať myslieť na problematiku –aspoň dočasne.

Musíte sa ukľudniť a relaxovať. Ako to spraviť? Dajte si prestávku. Vyvenčte psa, zahrajte si počítačovú hru, choďte von do záhradky, postrihajte trávnik, bicyklujte, navštívte plaváreň, alebo len prebehnite na nákupy. Robte niečo, čo vás baví, a prestaňte myslieť na problém.

4. Okamih záblesku – riešenie sa objaví

Najkrajším momentom je, keď vo fáze relaxácie zrazu,,naskočí” myšlienka, a Vy viete, že to je tá správna! Tento moment nazývam okamihom záblesku, okamihom, keď sa objaví riešenie. Tento okamih najčastejšie príde nečakane, bez nejakého upozornenia v momente, keď ho najmenej čakáte – čiže vtedy, keď začnete naozaj relaxovať.

Ako dlho treba na tento moment čakať?
Je to individuálne. Niekedy to môže prísť okamžite po pár minútach, do pár hodín, alebo po niekoľkých dňoch. Záleží na tom, kedy sa dokážete dostatočne uvoľniť, ako časť o ste túto metódu používali atď. Zo začiatku to pravdepodobne bude trvať dlhšie, ale čím viac budete tento postup využívať, tým rýchlejšie sa riešenie objaví. Určite aj Vy poznáte takých ľudí, ktorí neustále zo seba sršia nové a nové nápady. To sú ľudia, ktorí podvedome alebo vedome používajú týchto 7 krokov, a ich mozog je už zvyknutý na kreatívne myslenie.

Veľmi dôležité!
V tomto kroku je Vašou najdôležitejšou úlohou, aby ste:

1) boli pripravený zachytiť moment záblesku.
2) nekritizovali nápad.

Často krát sa stane, že Vám niečo príde na um, a Vy si jednoducho poviete: To je super! To si zapamätám. Ale keď o pár minút (alebo hodín) prídete domov, už si ho nepamätáte. Niečo sa Vám hmlisto javí, ale neviete presne, o čo sa jednalo a hneváte sa, lebo to bol naozaj dobrý nápad. Viem, lebo sa to stávalo aj mne.Preto musíte byť pripravený na to, aby ste okamih záblesku zachytili. Ako sa pripraviť? Noste so sebou malý zošit s ceruzkou, a okamžite si zapíšte nápad. Alebo môžete použiť aj hlasový záznamník Vášho telefónu.

Tiež je veľmi dôležité, aby ste v tomto momente nekritizovali nápad.

5. STOP! Kontrola

V tomto kroku prichádza moment, keď treba nápady skontrolovať, analyzovať, skúmať cesty a možnosti realizácie. Váš mozog je naozaj kreatívny. Môže sa stať aj to,že niektoré z Vašich nápadov nie sú uskutočniteľné z reálnych dôvodov, prípadne je možné ich uskutočniť, ale ešte musíte nápad doladiť. Je celkom možné, že ste si nápad zachytili len okrajovo, a najdôležitejšia časť zatiaľ chýba. Teraz znovu prichádza na rad analytické, logické myslenie. Teraz musíte skúmať to, či je nápad životaschopný, či bude rentabilný a dlhodobo úspešný.

Toto je druhá časť v procese kreativity, ktorá si vyžaduje pomerne veľa práce. O tomto kroku budem písať v celej druhej časti tohto manuálu.

6. Fáza odmeny

Prichádza šiesty krok v procese kreativity, krok, ktorý sa Vám môže zdať nepotrebný a preto je často krát zanedbávaný.
Nerobte to! Tento krok je veľmi dôležitý, a ak ho vynecháte narušíte tým celý proces kreatívneho myslenia

• Po tom, čo ste nápad uskutočnili, alebo ste niektorý problém vyriešili, sa musíte odmeniť!

Najbohatší a naj úspešnejší ľudia našej planéty tvrdia, že veľmi tvrdo a usilovne pracujú na každej veľkej úlohe. Ale keď ten projekt dokončia, idú na dovolenku, a užijú si úspech. Takýmto spôsobom dajú najavo svojej mysli, že sú spokojní, šťastní, a že si tento úspech chcú znovu a znovu zopakovať. Viem, že nie ste najbohatší človek na svete, a pravdepodobne si nemôžete dopriať cestu okolo Zeme.

Ale ako odmena na začiatok úplne stačí príjemná večera v reštaurácií, predĺžený víkend na chate, značkový parfum, nové hodinky – hoci čo, z čoho budete mať radosť. Ak tento krok spravíte vždy po ukončení úspešného projektu, Váš mozog si na to zvykne, a zrazu zistíte, že kreatívne myslenie je pre Vás prirodzenosťou a bežným javom.

7. Začnite odznova

Posledným krokom procesu kreativity je pokračovanie v kreatívnom myslení. Pokračujte vo vylepšení posledného nápadu, alebo začnite
pracovať na novej problematike.

V dnešnej dobe už priemerné nestačí!
Ak chcete byť úspešní, chcete dosiahnuť viac ako ostatní okolo Vás, musíte byť kreatívni, musíte používať kreatívne riešenia.