Ako sa stať bohatým bez predstierania

Generácia tohto tisícročia je mylne presviedčaná, že ak sa chcú stať bohatými, musia tak aj vyzerať. Toto je však obrovské divadlo, v ktorom, musíme priznať, všetci participujeme.

Ale chyba nie je celkom iba v nás. Sme ovplyvňovaní a brzdení namiesto toho, aby sme boli obohacovaní hudbou, ktorú počúvame, televíznymi reláciami, ktoré pozeráme a statusmi „celebrít”, ktoré napodobňujeme. Toto všetko posilňuje ideál, že musíme vydávať „bohatú” energiu a dúfať, že jedného dňa prilákame rovnakú, či už cez pracovnú príležitosť alebo osobný vzťah.

Na čo avšak zabúdame je, že ozajstný kľúč k tomu, ako nadobudnúť bohatstvo, sú úspory.

Sme všetci vinní z toho, že žijeme mimo svojich prostriedkov. Koľkí z nás žijeme v bytoch, ktoré nám zhltnú viac než polovicu nášho mesačného príjmu? Alebo koľkí z nás sa stravujú niekde vonka v reštauráciách, keď vieme, že varenie doma je lacnejšie?

Nechcem na nikoho ukazovať prstom, len sa snažím rozširovať povedomie, že ak nebudeme míňať toľko veľa peňazí, vytvoria sa nám úspory, ktoré môžu byť neskôr výhodne využité, keď sa objaví skvelá príležitosť.

Takže ako vyzerá úspech? Môže vyzerať ako šetrnosť?

Nespomínam si na žiadneho človeka, ktorý zbohatol bez toho, aby mal najprv nejaký pracovný príjem. Miliardárový investor Warren Buffett je skvelý príklad toho, ako niekto, kto začal od nuly, pomocou striktného šetrenia a dobre kalkulovaným investíciám nahromadil 174 000 dolárov – dnešný ekvivalent by bol okolo 1,4 milióna dolárov – v čase, keď mal 26 rokov.

Od Buffetta sa môžeme naučiť, že ak chceme získať bohatstvo, potrebujeme kapitál, ktorý neskôr použijeme, investujeme, aby naše peniaze rástli. Jedna z možností, ako tento kapitál nadobudnúť, vedie cez váš príjem a rozumné šetrenie.

Namiesto toho, aby som sa s vami o tento fakt len podelil, vám taktiež dám aj pár rád ako začať šetriť, ako zísť z cesty prestierania majetku na cestu ozajstného zbohatnutia.

Nasledujúce rady sú modifikované verzie originálu: Warren Buffett’s 10 Ways To Get Rich 

1. Reinvestujte svoje zisky

V jednoduchých krokoch, keď prvýkrát zarobíte peniaze, odolajte pokušeniu ich ihneď minúť. Je dôležité spočiatku sa hneď neodmeňovať kupovaním si nového páru topánok alebo niečím podobným.  Namiesto toho ich reinvestujte, aby ste z nich mali ešte viac.

2. Snažte sa byť odlišný

Nepočúvajte ostatných a nesnažte sa ich ani napodobňovať. Buffett založil svoje investície v Omahe (najľudnatejšie mesto v americkom štáte Nebraska) namiesto na Wall Street, čo bolo v tej dobe úplne čudné, dnes taktiež. Odmietol aj sa aj podeliť s ostatnými o to, kde tie peniaze investoval, aby ho nikto nemohol odhovoriť.

Samozrejme ľudia povedia, že zlyháte (nenávistníci)­­ – a ak zlyháte, zo začiatku, je to v pohode; je dôležité zostať odolným, nenasledovať dav. Buffett hľadal podhodnotené investície a výrazne presiahol svoj cieľ (a marketingový priemer) každý rok.

3. Nikdy si necmúľaj palec

Je dôležité, aby bola vaša myseľ rýchla a používali ste ju aktívne. Dlhé premýšľanie nad rozhodnutím alebo dlhé čakanie na nejaký akt môžu narobiť veľa škody. Preto musíte urobiť najprv prieskum v predstihu a získať všetky informácie, ktoré potrebujete, aby bolo vaše rozhodnutie správne.

Poproste nejakého kamaráta alebo príbuzného, aby dohliadal na to, či dodržiavate deadline a pristupujete k práci zodpovedne. Buffett je známy tým, že robí rozhodnutia hneď v bode, keď mu ľudia navrhnú business alebo investíciu. Avšak neprehovorí, pokiaľ nespomenú najprv cenu.

4. Požujte dohodu, pred tým, než začnete

Vždy si najprv uvedomte špecifiká dohody –  aj keď sa jedná o kamarátov alebo rodinu. Pred tým, než zvážite investíciu, musíte vedieť, do čoho idete a porozmýšľať, či sú podmienky prijateľné a fér. Myslite na to, že v investícii máte najväčší vplyv, pretože vy máte čo ponúknuť, niečo, čo ostatní chcú.

5. Sledujte malé výdavky

Sledovanie vašich výdavkov je najlepšia cesta, ako nadobudnúť kapitál. Musíte každý mesiac platiť Netflix, Amazon Prime Video, Hulu a všetky ostatné podobné služby? Zrušte nejaké a budete mať väčší príjem, z ktorého môžete odkladať. Sú to väčšinou malé výdavky, ktoré nás brzdia, lebo si ich nevšímame a nekladieme na ne dôraz.

6. Limitujte svoje pôžičky

Tento tip je dôležitý. Veľa ľudí si neuvedomuje, akú škodu môže narobiť to, že si požičiate peniaze, ak ich nevyužijete na niečo profitujúce. Na všetky kredity spadá úroková sadzba: to znamená, že čím dlhšie čakáte na zaplatenie vašich dlhov, tým to na vás bude viac tlačiť. Napríklad, ak ste si požičali 1000 eur a čakali 10 dní na vyplatenie pri 15% úroku, budete im dlžiť 4000 eur.

Vyhýbajte sa zbytočným dlhom. Len preto, že je tu možnosť požičať si peniaze, neznamená to, že by ste mali vybehnúť von a využiť výhody všetkého, čo vám ponúknu.

Je neskoro a ste už zadlžený. Buffettova rada je, že by ste mali vyjednávať s vašim kreditorom, aby ste zaplatili, čo môžete.

7. Buďte vytrvalý

S húževnatosťou a vynaliezavosťou môžete vyhrať nad lepšie založeným protivníkom. Stelesnená a neochvejná odvaha môže výhercu vymaniť spod titulu vyhnanca.

8. Vedzte, kedy prestať

Tento tip má čo dočinenia s počítaním vašich prehier a učením sa z nich. Keď viete, kedy odísť z prehry a nenecháte úzkosť, aby z vás urobila hlupáka, tým, že to skúsite znova, ste na dobrej ceste, ako nazbierať kapitál.

9. Posúďte risk

Premyslite si všetky pre a proti každej investície, ktorú urobíte. Snažte sa prísť na to, či je to reálne. Ak nájdete zápory, zvážte ich a porovnajte s pozitívami

10. Majte na vedomí, čo úspech naozaj znamená

Nikdy nemerajte svoj úspech peniazmi. Buffetove známe vyjadrenie:

 

“Poznám ľudí, ktorí majú veľa peňazí, drahé večere a sú po nich pomenované nemocničné krídla. Ale pravda je, že nikto na svete ich nemiluje.”

 

“Keď budete mať toľko rokov, koľko ja, budete svoj úspech merať podľa toho, koľko ľudí z tých, ktorí chcete, aby vás milovali, vás naozaj milujú. To je univerzálny test na to, ako ste žili svoj život.”

 

ZDROJ: ELITEDAILY