DONALD TRUMP: Nový charizmatický americký prezident

Skorý život

Od jeho politických ašpirácií až po nádejné mediálne impérium, len veľmi málo podnikateľov je tak tajomných ako kultový Donald Trump. Známy svojím drzým, ultra-sebavedomým vystupovaním, podnikaním, nedostatkom tolerancie voči nedokonalostiam, a povedzme si úprimne, svojimi vlasmi je jedným z najkontroverznejších verejných podnikateľov v USA. Pozornosť na seba priťahuje vždy a všade, je jedno do čoho je zapojený, alebo akej akcie sa zúčastní.

Trumpov príbeh však nebol vždy obrovským úspechom. Narodil sa 14.6.1946 Fredovi a Anne McLeodovcom v New York City. S týmto mestom je Trump už odjakživa spájaný. Jeho otec vlastnil malú firmu, ktorá sa špecializovala na požičiavanie bytov. V druhej polovici 20. storočia sa mu ale podarilo transformovať túto firmu na najväčšiu bytovú ríšu v meste, v jednej chvíli dokonca vlastnil viac ako 27 000 bytových jednotiek.

Vášeň pre nehnuteľnosti sa preniesla aj na jeho syna, ktorý sa hneď po skončení vysokej školy rozhodol s otcom spolupracovať. Trump povedal, že chvíľku rozmýšľal aj nad filmovou kariérou, keďže sa chcel sústrediť viac na jeho tvorivú stránku než na komerčný úspech. Keď však videl, že úspešné nápady dodávajú podnikaniu v oblasti nehnuteľností potenciál, rýchlo kontaktoval svojho otca a začali spolupracovať.

Kariéra

Na rozdiel od mnohých iných podnikateľov, Trup začal svoju kariéru okamžitou úspešnosťou. Po krátkej chvíli pracovania pod dohľadom otca mu boli pridelené nové projekty v Ohiu, ktoré mal spravovať. Počas ťažkých časov v New York City – ekonomická kríza v 70. rokoch – začal Trump vyvíjať výškové budovy a nájomné priestory na Manhattane. Vtedy to bolo považovanú za hlúpu a nepremyslenú myšlienku.

Prekvapivo sa však táto myšlienka ujala a Trump sa stal v meste okamžitým úspechom. Mnoho jeho budov priťahovalo komerčných klientov aj chválu návrhárov a kultúrnej elity mesta. Trump zasiahol mesto vo veľkom, a vyzeralo to, že sa ho úspech bude držať do konca života.

„Niekedy, keď prehráte bitku, nájdete nový spôsob, ako vyhrať vojnu.“ Donald John Trump

Počas 80. rokov Trump rozšíril svoju ríšu ešte viac. V mestách ako Atlantic City či Las Vegas staval kasína a vytváral strediská, v New Yorku rozšíril počet jeho nehnuteľností. S mnohými nápadmi sa objavoval aj na iných trhoch, a svoje úspešné podnikateľské nápady rozšíril tak, aby sa ochránil proti malým zlyhaniam. Nebolo to však malé zlyhanie, čo Trumpa potopilo, bol to masívny pád americkej ekonomiky.

Na konci 80. rokov sa ekonomika krajiny zastavila. Trumpov podnik, ktorý bol založený na príjmoch z prenajatia kancelárskych priestorov a iných luxusných výdobytkov, sa dostal na úplné zastavenie príjmov. Vývojár narazil na stenu, a musel hneď reagovať. Znížil úrokové platby zo svojich úverov, predal časti jeho podniku, a len tesne sa vyhol podaniu návrhu na osobný bankrot.

Prezident Donald Trump

9. novembra 2016 bol Trump zvolený za 45. prezidenta USA. Napriek tomu, že jeho kampaň bola odvrhnutá množstvom ľudí a politikov. Porazil Hillary Clintonovú, prvú kandidátku na post prezidentky z hlavnej politickej strany a bývalú prvú dámu, senátorku New Yorku a štátnu sekretárku.

Úspechy

Hoci Trumpove podniky sú už ďaleko od temných časov konca 80. rokov, už to nie je to gigantické impérium ako kedysi. Trumpov čistý majetok je odhadnutý na trištvrte miliardy dolárov. Keď si predstavíme, že časť jeho podnikov nevynáša tak ideálne, ako by mala, je to naozaj úctyhodná suma. Dieťa okamžitého úspechu už možno nie je najväčším hráčom v meste, ale rozhodne ostal veľmi úspešným mužom.

Zdroj: succestory