Ktorým médiám Slováci dôverujú najviac?

Prestížny inštitút Reutersinstitute nedávno publikoval zaujímavú štúdiu, ktorá sa venovala dôveryhodnosti slovenských médií. V rámci tejto štúdie analytici sledovali nielen televízie, ale aj online média, či rádia. Poďme sa pozrieť na výsledky tejto štúdie.

Podľa zistení analytikov najdôveryhodnejšou značkou naprieč Slovenskom je spravodajská televízia TA3, ktorej dôveruje 65%. výslovne jej nedôveruje len 15% respondentov. Druhým najdôveryhodnejším médiom je RTVS, ktorej dôveruje 63% respondentov. Tretím, resp. štvrtým najdôveryhodnejším médiom, je spravodajský portál Aktuality.sk, resp. Hospodárske noviny, ktorým zhodne dôveruje po 55% respondentov.  Prvú päťku uzatvára Rádio Expres, ktorému dôveruje 54% respondentov. Nižšie si môžete pozrieť kompletne výsledky 15 médií, ktorým Slováci dôverujú najviac.

doveryhodnost medii 2021
Zdroj: reutersinstitute

Odkiaľ Slováci čerpajú informácie

Štúdia ďalej odhalila, že od roku 2017 Slováci strácajú záujem o tlačené média, ako o zdroj informácií. Ako možno na grafe nižšie vidieť, zatiaľ čo 29% Slovákov v roku 2017 čerpalo informácie aj z tlače, tak podľa aktuálnych dát, to je už len 17%. Ďalej, štúdia odhaľuje, že Slováci vo veľkej miere čerpajú informácie z online médií vrátane sociálnych sietí. Konkrétne hovoríme o 80% respondentov. Čo sa týka televízií, tak zdrojom informácií sú pre 74%. Dáta ukazujú, že televízie Slováci považujú za stabilný a dôveryhodný zdroj informácií. Môže za to pravdepodobne rozmanitý TV Program, ktorý ponúka širokú škálu relácií a informácií. Rovnako treba dodať, že Slováci v čoraz väčšej miere využívajú smartfóny za účelom prístupu k informáciám, ukazujú dáta.

Zdroj informacii a pristup k informaciam
Zdroj: reutersinstitute

Prekvapujú vás výsledky štúdie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.