Mark Zuckerberg – Programátor, Filantrop

Mark Zuckerberg sa narodil 14.5.1984 rodičom Edwardovi, ktorý bol zubárom a Karen, ktorá bola psychiatrička. Vyrastal v štáte New York, spolu s jeho troma sestrami. Bol vychovaný ako Žid, dokonca mal v 13 svoju Bar Micva.

Vzdelanie

Mark Zuckerberg bol okamžitým úspechom. Vo svojej prvej škole vynikal vo všetkých disciplínach a usilovne pracoval. V neskorších stredoškolských rokoch bol považovaný za jedného z najlepších študentov klasiky, no neskôr sa zameral na umenie, vedu a literatúru, v ktorých tiež dostával vysoké hodnotenie a akademické pochvaly. Jeho neuveriteľný výkon v škole mu otvoril cestu do Hardvardskej Univerzity, jednej z najlepších univerzít krajiny, ktorá je považovaná za cvičisko pre inovátorov v oblasti vedy a podnikania.

Skorý život

Rebelský, no napriek tomu pokojný študent, vytvoril webovú stránku s názvom Facemash počas druhého ročníka na univerzite. Okamžite sa z nej stala kontroverzná stránka, ktorá vyzývala študentov, aby ostatných študentov hodnotili na základe vzhľadu. Stránka sa stala okamžitým zdrojom kontroverzie na univerzite, hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým problémom bolo ilegálne použitie fotografií. Druhým bol jej kontroverzný charakter – nie každému študentovi sa páčilo, že sa hodnotí len jeho vzhľad. Po tretie to bolo jej masívne využívanie zdrojov – kým bola stránka umiestnená na serveri univerzity, bola najpopulárnejšou stránkou v celej univerzitnej sieti.

Kariéra    

Zuckerberg bol čoskoro prinútený zrušiť Facemash, ale obrovská popularita a kontroverzia ho prinútili uvažovať i jeho potenciáli. Čoskoro zmenil jednoduchú stránku na osobný adresár pre študentov Harvardu. Podporoval ich vo vytvorení vlastného profilu a siete so svojimi kamarátmi na univerzite. Vtedy spolu so svojimi priateľmi Eduardom Saverinom, Andrewom McCollimom, Dustinom Moskovitzom a Chrisom Hughesom začali „The Facebook“. Ten fenomenálne vzrástol a počas nasledujúceho roka bol okamžite posunutý do ostatných univerzít v USA. Najskôr to boli len Ivy League školy, neskôr aj štátne školy či gymnáziá.

Úspech Facebook-u

Nakoniec Facebook prerástol do verejnej služby, ku ktorej mal prístup každý. Slúži či už na spojenie sa s rodinou a priateľmi, na hranie hier, či na stretnutie so starými kolegami a spolužiakmi. Samozrejme, vzhľadom k obrovskej veľkosti a popularite stránky (Facebook má teraz viac než 70 miliónov užívateľov a tvorí veľkú časť celkovej webovej prevádzky) je taktiež považovaný za kontroverznú stránku a vyvoláva veľké diskusie. Od sporov kvôli súkromiu, cez obavy pri prvých rokoch spoločnosti až ku akciovým podielom, spoločnosť bola mnohokrát súdená a často kritizovaná.

Napriek tomu ostal Zuckerberg verný svojej prvotnej myšlienke – vytvoriť stránku, ktorú by celý svet mohol používať na jednoduchú a otvorenú komunikáciu s ostatnými. Odmietal ponuky na odkúpenie stránky, ktoré niekedy presahovali multi-biliónové sumy dolárov. Dokonca odmietol zvýšiť zisk stránky pomocou reklám, namiesto toho chcel radšej udržal užívateľské konto čisté. Konečným výsledkom je jedno z najväčších svetových online podnikaní a ikona technickej renesancie. Napriek tomu, že hodnota Facebook-u je diskutabilná, môžeme povedať, že Facebook aj Mark Zuckerberg sú jednými z najvplyvnejších, najkontroverznejších a najsilnejších postáv 21. storočia.

Osobný život

Mark Zuckerberg sa v roku 2012 oženil s Melissou Chan. Zoznámili sa na jednej párty na univerzite, keď bol Mark druhák. Začali spolu chodiť v roku 2003 a spolu žiť v čase, keď bola Melissa študentkou medicíny na univerzite v San Franciscu. Dňa 31.7.2015 Mark oznámil svetu, že budú mať dievčatko, ktoré sa bude volať Maxima Chan Zuckerberg.

Dnes sa venuje spolu so svojou manželkou Chan, charite , Chan Zuckerberg Iniciatíva sľubuje, že vynakladajú 3 miliárd $ určených na výskum ochorení.

https://successstory.com/people/mark-zuckerberg