Mark Zuckerberg – Programátor, Filantrop

Mark Zuckerberg - Programátor, Filantrop

Mark Zuckerberg sa narodil 14.5.1984 rodičom Edwardovi, ktorý bol zubárom a Karen, ktorá bola psychiatrička. Vyrastal v štáte New York, spolu s jeho troma sestrami. Bol vychovaný ako Žid, dokonca mal v 13 svoju Bar Micva.

Vzdelanie

Mark Zuckerberg bol okamžitým úspechom. Vo svojej prvej škole vynikal vo všetkých disciplínach a usilovne pracoval. V neskorších stredoškolských rokoch bol považovaný za jedného z najlepších študentov klasiky, no neskôr sa zameral na umenie, vedu a literatúru, v ktorých tiež dostával vysoké hodnotenie a akademické pochvaly. Jeho neuveriteľný výkon v škole mu otvoril cestu do Hardvardskej Univerzity, jednej z najlepších univerzít krajiny, ktorá je považovaná za cvičisko pre inovátorov v oblasti vedy a podnikania.

Skorý život

Rebelský, no napriek tomu pokojný študent, vytvoril webovú stránku s názvom Facemash počas druhého ročníka na univerzite. Okamžite sa z nej stala kontroverzná stránka, ktorá vyzývala študentov, aby ostatných študentov hodnotili na základe vzhľadu. Stránka sa stala okamžitým zdrojom kontroverzie na univerzite, hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým problémom bolo ilegálne použitie fotografií. Druhým bol jej kontroverzný charakter – nie každému študentovi sa páčilo, že sa hodnotí len jeho vzhľad. Po tretie to bolo jej masívne využívanie zdrojov – kým bola stránka umiestnená na serveri univerzity, bola najpopulárnejšou stránkou v celej univerzitnej sieti.

Kariéra    

Zuckerberg bol čoskoro prinútený zrušiť Facemash, ale obrovská popularita a kontroverzia ho prinútili uvažovať i jeho potenciáli. Čoskoro zmenil jednoduchú stránku na osobný adresár pre študentov Harvardu. Podporoval ich vo vytvorení vlastného profilu a siete so svojimi kamarátmi na univerzite. Vtedy spolu so svojimi priateľmi Eduardom Saverinom, Andrewom McCollimom, Dustinom Moskovitzom a Chrisom Hughesom začali „The Facebook“. Ten fenomenálne vzrástol a počas nasledujúceho roka bol okamžite posunutý do ostatných univerzít v USA. Najskôr to boli len Ivy League školy, neskôr aj štátne školy či gymnáziá.

Úspech Facebook-u

Nakoniec Facebook prerástol do verejnej služby, ku ktorej mal prístup každý. Slúži či už na spojenie sa s rodinou a priateľmi, na hranie hier, či na stretnutie so starými kolegami a spolužiakmi. Samozrejme, vzhľadom k obrovskej veľkosti a popularite stránky (Facebook má teraz viac než 70 miliónov užívateľov a tvorí veľkú časť celkovej webovej prevádzky) je taktiež považovaný za kontroverznú stránku a vyvoláva veľké diskusie. Od sporov kvôli súkromiu, cez obavy pri prvých rokoch spoločnosti až ku akciovým podielom, spoločnosť bola mnohokrát súdená a často kritizovaná.

Napriek tomu ostal Zuckerberg verný svojej prvotnej myšlienke – vytvoriť stránku, ktorú by celý svet mohol používať na jednoduchú a otvorenú komunikáciu s ostatnými. Odmietal ponuky na odkúpenie stránky, ktoré niekedy presahovali multi-biliónové sumy dolárov. Dokonca odmietol zvýšiť zisk stránky pomocou reklám, namiesto toho chcel radšej udržal užívateľské konto čisté. Konečným výsledkom je jedno z najväčších svetových online podnikaní a ikona technickej renesancie. Napriek tomu, že hodnota Facebook-u je diskutabilná, môžeme povedať, že Facebook aj Mark Zuckerberg sú jednými z najvplyvnejších, najkontroverznejších a najsilnejších postáv 21. storočia.

Osobný život

Mark Zuckerberg sa v roku 2012 oženil s Melissou Chan. Zoznámili sa na jednej párty na univerzite, keď bol Mark druhák. Začali spolu chodiť v roku 2003 a spolu žiť v čase, keď bola Melissa študentkou medicíny na univerzite v San Franciscu. Dňa 31.7.2015 Mark oznámil svetu, že budú mať dievčatko, ktoré sa bude volať Maxima Chan Zuckerberg.

Dnes sa venuje spolu so svojou manželkou Chan, charite , Chan Zuckerberg Iniciatíva sľubuje, že vynakladajú 3 miliárd $ určených na výskum ochorení.

https://successstory.com/people/mark-zuckerberg

Tags:

You May Also Like

15 Vitálnych lekcií do života, ktoré by mali vedieť všetci muži pred 30. rokom života

15 vitálnych lekcií do života, ktoré by mali vedieť všetci muži pred 30. rokom života

30. narodeniny míľnikom života pre dospelých mužov. V tomto veku sa očakáva, že sa muži ...

5 SPÔSOBOV, AKO VYTRÉNOVAŤ SVOJU MYSEĽ NA ŠŤASTNÉ MYŠLIENKY

5 SPÔSOBOV, AKO VYTRÉNOVAŤ SVOJU MYSEĽ NA ŠŤASTNÉ MYŠLIENKY

Je naozaj veľmi ľahké vidieť nedostatky alebo negatíva v akejkoľvek situácii, no potrebujete naozaj silnú ...

3 DȎVODY, PREČO NESPLNÍTE VŠETKU SVOJU PRÁCU

3 DȎVODY, PREČO NESPLNÍTE VŠETKU SVOJU PRÁCU

Každý týždeň máte v práci alebo doma povinnosti, ktoré potrebujete splniť. Ich zoznam sa často ...