Najpokojnejšie krajiny sveta

Poznáte najpokojnejšie krajiny sveta? Od roku 2007 Global Peace Index IVP (Inštitút pre ekonomiku a mier) meria mieru pokoja v krajinách na základe vonkajších a vnútorných opatrení. Hoci to vyzerá, že svet je čím ďalej, tým viac krutejší, podľa Global Peace existuje 20 najpokojnejších krajín na svete.

1.  Dánsko

Dánsko vedie rebríček najpokojnejších a najbezpečnejších krajín na Zemi. Ľudia žijúci v Dánsku sa radšej sústredia na ekonomické otázky, namiesto zapojenia sa do ozbrojených konfliktov.

2. Nórsko

Mnohí predpokladali, že Nórsko v zozname ani len neobjaví. Na prekvapenie skončilo ako druhé. Nórsko je krajina s najvyššou úrovňou ľudského rozvoja na svete. Vláda vždy kladie mier na čelo priorít svojej krajiny.

3. Singapur

Ako aktívny člen medzinárodného spoločenstva a celkovo malého národa, Singapur nikdy nemôže brať bezpečnosť ako samozrejmosť.  Má jedno z najvyšších percent počtu cudzincov.

4. Slovinsko

Táto krásna európska krajina má najnižšie známky vo financovaní pre OSN, počet policajných a bezpečnostných dôstojníkov, úroveň kriminality, medzinárodných konfliktov a násilných protestov.

5. Švédsko

Jedna z najkrajších škandinávskych krajín. Hoci je Švédsko jedným z najväčších vývozcov zbraní v Európe, táto krajina má nízku úroveň lúpeží a nezúčastnilo sa žiadnych bojov po celé dva storočia.

6. Island

7. Belgicko

8. Česká republika

9. Švajčiarsko

10. Japonsko

11. Írsko

12. Fínsko

13. Nový Zéland

14. Kanada

15. Rakúsko

Posledných päť miest obsadil Bhutan, Austrália, Portugalsko, Katar a Maurícius.

 

ZDROJ: AMERIKANKI