NAUČTE SA PREZENTOVAŤ #1 Plánujte pre úspech
• Aj človek s najväčšou trémou si môže zlepšiť svoje prezentačné zručnosti. V skutočnosti je veľa úžasných prednášačov, ktorí sú strašne nervózni pred začiatkom ich prednášky. Aby ste si zlepšili svoje prezentačné zručnosti, všetko čo musíte urobiť je naučiť sa ako sa uvoľniť, mať dôveru v to, o čom idete prednášať a držať sa niekoľkých trikov, aby ste sa spojili s vaším publikom. Pre zlepšenie vašich prezentačných schopností to chce čas a trpezlivosť, no ak si nastavíte myseľ len na to, budete si podmaňovať publiká a efektívne odovzdávať vaše myšlienky už za krátky čas.
1. Zistite si informácie
• Ak chcete mať vynikajúce prezentačné schopnosti, musíte vyznieť ako odborník na tému, o ktorej hovoríte, či už ide o párenie sa vydier alebo nevysvetliteľnú popularitu Miley Cyrus. Hoci na presvedčenie publika vám môže pomôcť mať určité množstvo alebo hŕbu skúseností v oblasti, preštudovať si tému čo najdôkladnejšie je najlepším riešením na to, aby vám uverili každé jedno slovo, ktoré poviete.
• Zamierte na internet a do knižnice a rozprávajte sa s odborníkmi, aby ste získali lepšiu predstavu o vašej téme, pokiaľ nebudete cítiť, že viete poskytnúť efektívnu prezentáciu na vašu tému a zodpovedať akékoľvek otázky, ktoré sa medzitým vynoria.
• Čím viac času venujete zisťovaniu informácií, tým sebavedomejšie sa budete cítiť pri podaní vašej prezentácie. A ak ste sebavedomejší, lepšie podáte aj prezentáciu.
2. Poznajte svoje publikum
• Ak chcete zdokonaliť vaše prezentačné zručnosti, musíte sa viac zamyslieť nad tým, kto budú vaši poslucháči. Ak viete, že budete prezentovať vašim spolužiakom, musíte pouvažovať nad tým, čo ich upúta a zaujme. Ak prezentujete vašu tému skupine špecialistov, môžete predpokladať, že budú poznať žargón; ak prezentujete zložitú tému skupine ôsmakov, budete to musieť zjednodušiť, aby tomu porozumeli.
• Hoci nemôžete vedieť, čo všetko bude alebo nebude chcieť vaše publikum vedieť, môžete veľa zistiť na základe veku a zložení skupiny ľudí, ktorej budete prezentovať. Majte to na vedomí, keď budete zdokonaľovať vašu prezentáciu.
3. Vytvorte si plán pre váš časový limit
• Je možné, že budete mať určený časový limit na prezentovanie, či už to je polhodina na prezentáciu v práci alebo desať minút na prezentáciu v triede. Akýkoľvek je váš časový limit, mali by ste vytvoriť vašu prezentáciu tak, aby ste sa pohodlne zmestili do časového limitu, aby ste nestrávili čas rýchlym hovorením pri pokuse dotknúť sa každého bodu; nemali by ste to mať ani oveľa kratšie, aby sa vám na konci nezvýšil nadbytočný čas.
• Čím viac sa bude blížiť vaša prezentácia k vyplneniu časového limitu, tým uvoľnenejšie budete prezentovať vašu prácu, a tým lepšie budú vaše prezentačné zručnosti.
4. Zvážte použitie techniky
• Technika, od použitia hudby alebo projektora, vám môže pridať body a upútať poslucháčov. Avšak prílišné použitie techniky môže, naopak, vyvolať opačný efekt – nehovorí sa tomu “Death by PowerPoint” (Úmrtie na PowerPoint) nadarmo. Ak sa teda rozhodnete použiť techniku, využite ju tak, aby vám pomohla zaujať poslucháčov a posilniť a zvýšiť sebavedomie pri prezentovaní namiesto odcudzenia si publika.
• Je jednoduché použiť techniku ako pomocné barličky. Je možné, že sa budete cítiť menej pripravený a skúsený, ak sa spoliehate na prístroj, aby za vás urobil nejakú prácu. Ak si však myslíte, že nejaké tabuľky a grafy vám pomôžu pri prednesení podstatnej časti práce, určite do toho choďte.
5. Pripravte si štruktúru prezentácie
• Logická a dobre usporiadaná štruktúra prezentácie vám zlepší schopnosti, pretože všetka vaša práca bude pred vami rozprestretá. Hoci môžete mať priestor pre kreativitu pri tvorení prezentácie, väčšina prezentácií, tak ako väčšina písomných prací, sa typicky riadia podobnou štruktúrou. Takto by to malo vyzerať:
Úvod: Upútanie vášho publika a predstavenie hlavných bodov témy, ktorú budete riešiť. Inými slovami, „Povedzte im, čo im poviete.“
Jadro: Pomôžte si konkrétnymi príkladmi, faktami, príhodami a údajmi pre objasnenie veci. V podstate „Rozprávajte im.“ Preformulujte najdôležitejšie body, aby zarezonovali medzi poslucháčmi.
Záver: Uzavrite vašu prezentáciu s nejakou myšlienkou na zamyslenie, kým sumarizujete hlavné body práce. A síce, „Povedzte im, čo ste im povedali.“
6. Cvičiť, cvičiť a cvičiť
• Ak si chcete zlepšiť vaše prezentačné schopnosti, tak jedna z najlepších vecí, čo môžete urobiť je precvičovať vašu prezentáciu. Precvičte si ju pred zrkadlom, precvičte si ju v sprche, precvičte si ju v kruhu vašich najbližších priateľov a členov rodiny. Nemali by ste sa však memorovať slovo po slove, pretože vaša prezentácia vyznie ako príliš nacvičená a budete sa cítiť nesvoj, ak sa vás niekto opýta nečakanú otázku. Namiesto toho by ste mali dostatočne trénovať do takej miery, aby ste sa v téme cítili tak pohodlne, že môžete trochu improvizovať.
• Ak si myslíte, že vám to pomôže zlepšiť sa, môžete sa natočiť prezentujúc vašu prácu. Niektorí ľudia sa však týmto ešte viac znervóznia, takže je to na vás, čo si myslíte, že je pre vás najlepšie.