NAUČTE SA PREZENTOVAŤ #2 Prezentovanie so sebadôverou
1. Doprajte si dostatočné uvoľnenie
• Nemôžete ísť prezentovať v pokoji a zrozumiteľne, pretože ste taký nervózny, že sotva fungujete? Namiesto toho si odpočiňte niekoľko hodín pred prezentáciou, či už si dáte hrnček kamilkového čaju, chvíľku meditácie alebo sa pôjdete prejsť. Ak sa chcete uvoľniť, musíte sa v predstihu dobre pripraviť – nebudete sa vedieť uvoľniť, ak si zdokonaľujete alebo trénujete váš prejav chvíľku pred prezentovaním. Pamätajte si, že čím viac budete uvoľnený, tým ľahšie bude pre vašich poslucháčov sa s vami prepojiť, a tým viac zábavy si užijete.
• Predtým ako sa postavíte pred poslucháčov, vypite veľký pohár vody pre zvlhčenie vašich hlasiviek. Nechajte si pri sebe pohár alebo fľašu vody pre občasné pauzy.
• Príďte skôr, aby ste si osvojili prostredie, v ktorom budete prezentovať. Ak budete prezentovať v auditóriu alebo inej veľkej budove, prejdite sa po miestnosti alebo sa aj posaďte, aby ste sa oboznámili s priestormi.
• Ak si chcete pomôcť uvoľniť sa, zapamätajte si, že vaším cieľom je spojenie, nie dokonalosť. Namiesto podania nepriestrelnej prezentácie, by ste sa mali “spojiť” so svojimi poslucháčmi a je omnoho ľahšie sa s ním spojiť, ak sa cítite sami sebou.
2. Vyžarujte sebadôveru
• Zasiahnite ich sebadôverou ešte než vyrieknete prvé slovo. Ak vyzeráte sebaisto v tom, kto ste a veríte tomu, čo hovoríte, tak bude pravdepodobnejšie, že publikum bude mať vo vás dôveru. Vyzerajte sebaisto, nahoďte veľký úsmev a udržujte očný kontakt s vaším publikom, aby ste ukázali, že nemáte strach a viete, o čom hovoríte. Ak sa aj necítite úplne sebavedome, vyžarovanie pocitu sebadôvery vám pomôže cítiť sa uvoľnene a ľudia budú vo vás skôr veriť.
• Nehrbte sa. Držte hlavu vysoko a majte vystretú chrbticu.
• Nevrťte sa a nehrajte sa s vašimi rukami. Môžete príležitostne použiť ruky na gestikuláciu pri zdôraznení, ale nerobte to príliš často, pretože budete vyzerať ešte nervóznejšie.
• Smejte sa sami na sebe, ak ste urobili malú chybičku, smejte sa na nej a ľudia sa budú smiať spolu s vami namiesto toho, aby nastala trápna chvíľka.
• Používajte pôsobivé slová a hovorte spôsobom, akoby všetko, čo poviete, bol fakt. Nehovorte „Myslím si, že San Francisco je možno lepšie mesto ako Los Angeles.“, ak je cieľom vašej práce dokázať, že San Francisco je výrazne na vyššej úrovni ako jeho južný bratranec; povedzte „San Francisco je bezosporu lepšie mesto než LA,“ a bude pravdepodobnejšie, že ľudia budú vami súhlasiť.
3. Urobte presvedčivé otvorenie
• Musíte strhnúť vaše obecenstvo už na začiatku. Ak ich ohromíte už pri prvom slove, potom vás budú s vyššou pravdepodobnosťou počúvať po celý čas. Začnite so šokujúcou alebo významnou skutočnosťou, zábavnou alebo pútavou anekdotou alebo inšpirujúcim citátom. S čímkoľvek začnete, uistite sa, že to napomáha vašej prezentácii a nie je to len na pobavenie.
• Čokoľvek robíte, neospravedlňujte sa za to, že musíte prezentovať svoju prácu, aj keby to bola povinná prezentácia do práce alebo do školy. Nič neodradí vaše publikum rýchlejšie ako keď poviete, „Ľudkovia, prepáčte, že vás nudím s technickou somarinou, ale musím to urobiť…“
4. Artikulujte
• Kľúčom k zlepšeniu vašich prezentačných zručností je artikulácia. Môžete stvoriť najpútavejšiu prezentáciu všetkých čias, no vaši poslucháči z toho nebudú mať nič, ak budete hovoriť príliš potichu, prirýchlo či odbiehať od témy tak často, že nepochopia, čo je podstata vášho prejavu. Sústreďte sa a hovorte zreteľne a pomaly a zároveň dostatočne nahlas, aby vás každý počul. Nech sa váš prejav zhoduje s vašimi slovami; tým bude pravdepodobnejšie, že ľudia pochopia vaše slová.
• Odmlčte sa medzi vetami na zdôraznenie a pracujte na odstránení slov „um“ a „eh“ tak, ako sa len dá bez toho, aby ste znervózneli v prípade, že ich niekedy použijete – koniec koncov, aj prezident Obama je známy používaním týchto slov v značnej miere, keď sa snaží objasniť myšlienku.
• Buďte stručný. Pracujte na redukovaní nadbytočných slov a zamerajte sa na to, čo je dôležité. Nepotrebujete milión adjektív, aby vás pochopili – postačí jedno náležite zvolené adjektívum.
• Čítajte tak veľa ako len viete, aby ste zvýšili vašu úroveň znalostí a slovnú zásobu. Výsledkom toho bude, že budete znieť inteligentnejšie a zrozumiteľnejšie.
5. Buďte špecifický
• Ak chcete v plnej miere jasne vyjadriť vaše myšlienky, budete musieť používať príbehy, anekdoty, štatistiky a fakty, aby ste podopreli vaše tvrdenie. Ak poviete poslucháčom, že zdravá strava je kľúčom k šťastnému životu, no nemáte žiaden dôkaz, ktorým by ste vaše tvrdenie zdôvodnili, prečo by vám mali veriť? Aj keď ste očarujúci a zábavný, ak absentuje pravdivý základ, vaše publikum vám to bude vedieť dať najavo. Príhody sú skvelým spôsobom ako vytvoriť ľudské prepojenie a podoprieť tvrdenie príkladmi efektívne bez spomalenia rýchlosti prejavu.
• Nepotrebujete hromadu faktov a štatistík; jeden alebo dva opatrne zvolené fakty alebo štatistiky vedia veľmi ohromiť vašich poslucháčov.
• Príbeh alebo štatistika môže byť efektívnym, podmanivým spôsobom ako otvoriť prezentáciu. Na konci sa k tomu môžete vrátiť pri ukončení prezentácie.
6. Zovrite silu, ktorá je vo vás
• Hoci by ste sa mali vystríhať druhej osobe pri písaní formálnej práce, slovo vy je kľúčové pre prepojenie sa s publikom počas prezentácie. Chcete, aby sa každý cítil tak, že sa prihovárate k nemu/nej, aby dotyčná osoba cítila, že vaša prezentácia ju má obohatiť. Mali by ste povedať, „Môžete sa naučiť efektívne zvládať spory za hodinu v piatich krokoch,“ namiesto „Ktokoľvek sa môže naučiť zvládať spory…“. Hoci hovoríte v podstate to isté, používaním slova vy kedykoľvek je to vhodné viac zapojí publikum do vašej prezentácie.
7. Buďte ľudský
• Nadviažte spojenie prostredníctvom pocitov. Nikto nemá rád nudného rečníka, tak vložte energiu do vašej gestikulácie, modulujte hlas, akoby ste to robili pri rozprávaní sa s niekým zoči-voči, pokúste sa o zľahčujúci humor a nebojte sa ukázať vaše chyby, na ktorých sa treba poučiť.
8. Zopakujte dôležité body
• Hoci by sa malo brať do úvahy každé slovo z prezentácie, budú nepochybne aspoň dve či tri myšlienky, ktoré chcete, aby si poslucháči odniesli so sebou. Je v poriadku, ak pripomeniete publiku tieto myšlienky pre zdôraznenie; môžete to dokonca urobiť bez toho, aby ste vyzneli nudne či monotónne. Ak použijete príhodu alebo anekdotu pre objasnenie veci, pripomeňte publiku čo je podstatou tejto veci a vráťte sa k tomu neskôr vo vašej prezentácii alebo až na konci. Ukážte vášmu publiku, že niektoré z tvrdení, ktoré ste vyriekli sú dôležitejšie ako ostatné.
• Iný spôsob ako zdôrazniť dôležité tvrdenia je spomaliť, keď chcete, aby sa poslucháči naozaj sústredili na vaše slová. Ak to je nutné, použite na zdôraznenie gestikuláciu rukami.
9. Pouvažujte nad vymedzením priestoru pre otázky a odpovede
• Zahrnutie fázy pre diskusiu môže poslucháčom pomôcť lepšie pochopiť obsah vašej prednášky, prepojiť sa s vami a vašou prezentáciou a mať pocit, že počuli všetko z témy, o ktorej ste prednášali. Ak máte pocit, že vaša prezentácia sa dožaduje Q&A fázy a viete si na to efektívne vyhradiť čas bez toho, aby ste zmarili vašu prezentáciu, tak by ste mali túto fázu načasovať na moment po ukončení jadra prezentácie, avšak pred jej záverom.
• Mali by ste určiť časový limit na otázky, povedzme 5-10 minút. Povedzte diskutujúcim, že toľko času vyhradíte na otázky, aby ste nezišli z cesty zodpovedaním takého veľkého množstva otázok, že vaši poslucháči zabudnú na gro vašej prezentácie.
• Po otázkach vyvoďte záver. Nemusíte mať znamenitú prezentáciu a hneď na to ju skrátiť kvôli sérii nepodstatných otázok.
10. Presvedčivo ukončite
• Ukončite vašu prezentáciu pôsobivou poznámkou. Neukončite vašu prezentáciu slabým záverom, keď sa vy či vaše publikum zdá unudené. Poskytnite riadny koniec, ktorý naďalej púta pozornosť publika, pokiaľ im pripomínate dôležité body práce. Je v poriadku „povedať im, o čom ste im hovorili“ ako pripomenutie ústrednej myšlienky prezentácie. Zostaňte sebavedomý až do konca, držte hlavu hore a dokonca sa aj poďakujte vašim poslucháčom za ich účasť, ak to je nutné.
• Vystríhajte sa zdania, že sa nudíte z vašej prezentácie alebo že sa už neviete dočkať, keď zídete z pódia. Nehovorte nič také, ako „No, tak to je asi všetko,“ alebo „To je všetko, čo mám k tomu povedať“ – majte sebaistotu o tom, že ste predviedli skvelú prezentáciu a buďte vzrušený ukončením milou poklonou.