NAUČTE SA PREZENTOVAŤ #3 Urobte viac než je treba
1. Získajte odozvu
Nemôžete iba odísť zo scény alebo z prednej časti miestnosti so širokým úsmevom len preto, že sa cítite, že ste to zvládli. Ak ste aj predniesli skvelý prejav, stále je priestor pre zdokonalenie sa a mali by ste sa pozerať na každú vašu prezentáciu ako na skúsenosť, z ktorej sa dá niečo naučiť. A ak máte pocit, že ste hrozne zlyhali, to je taktiež v poriadku. Znamená to, že sa môžete ešte viac poučiť z vašej skúsenosti. Tu je niekoľko dobrých spôsobov ako získať spätnú väzbu:
• Mať verného priateľa alebo kolegu v publiku, kto vie objektívne ohodnotiť vašu prácu. On alebo ona si môže písať poznámky o miere vášho sebavedomia, zrozumiteľnosti, ako aj o reakciách publika. Môžete tiež požiadať niekoľko ľudí, aby urobilo to isté, ak chcete mať nestrannejšiu spätnú väzbu.
• Na konci prezentácie rozdajte dotazník. Požiadajte ľudí, aby vám dali úprimný rozbor vášho predstavenia. Hoci prijať kritiku nie je stále radosť, je to neuveriteľne cenný nástroj.
• Pouvažujte nad natočením seba samého, aby ste videli ako vyzeráte na pódiu. Vaše pocity počas prezentácie nemusia úplne presne zachytiť to, čo videlo publikum.
• Pouvažujte nad natočením poslucháčov. Môže vám to pomôcť posúdiť reakcie publika a ukáže vám to, ktoré časti boli podľa nich najpútavejšie a ktoré časti boli najnudnejšie či mätúce.
• Pýtajte sa seba samého. Ako si myslíš, že si si vodil? S ktorými časťami si sa najviac namáhal? Ako sa môžeš poučiť z tejto prezentácie tak, aby tvoja ďalšia prezentácia bola ešte lepšia?
2. Inšpirujte sa
• Pozrite si najlepších rečníkov osobne a určite, čo ich robí skvelými. Prečo je Anthony Robbins dobrý alebo zlý rečník? Je Steve Jobs inšpirujúci? Ako poskytuje inšpiráciu prostredníctvom jeho prednášok? A čo Martin Luther King, Franklin Delano Roosevelt či Winston Churchill? Sledujte ako prednášajú ostatní ľudia a robte si poznámky. Uvidíte, čo sa môžete naučiť a čoho sa môžete zbaviť. Pozerať na iných ľudí ako prednášajú veľkému publiku môže inšpirovať a môže sa u vás objaviť pocit, že aj vy ste schopný splniť túto skľučujúcu úlohu.
• Pamätajte si, že aj rečníci, ktorí vyzerajú byť najkľudnejší, môžu trpieť hroznou trémou na javisku. Dostatočne tvrdou prácou môže ktokoľvek premôcť tento strach a vyzerať celkom uvoľnene, zatiaľ čo sa vnútri klepe od strachu.
3. Vstúpte do organizácie Toastmasters
• Ak si chcete naozaj vylepšiť prezentačné schopnosti, vstúpením do tejto organizácie si zvýšite šance stať sa rečníkom. Stretnete tiež zaujímavých ľudí, dozviete sa o rôznych témach a naučíte sa podať zrozumiteľnú a brilantnú prezentáciu pred veľkým publikom. Ak chcete uspieť v prednášaní kvôli práci, škole alebo len preto, že je to niečo, čo máte radi, toto je výborná voľba.
4. Navštívte seminár alebo kurz rečníctva
• Možnosťou je ísť na seminár, ktorý vám pomôže zlepšiť svoje prednášajúce schopnosti. Je možné, že vaša škola alebo pracovisko vám vie ponúknuť kurzy tohto typu, ktoré sú dobrou možnosťou. Preniknete do podstaty veci s odborníkmi, čo to znamená podať veľký verejný prejav a tiež budete mať šancu trénovať pred relatívne malým publikom. Tieto kurzy sa budú diať v nepočetnej skupine a budú nápomocné, budete sa cítiť menej nervózny pri prezentovaní, keďže budete vedieť, že každý v publiku bude musieť taktiež prezentovať.
• Ak si chcete vylepšiť zručnosti v prednese, tak ísť na tento kurz vám zvýši vaše schopnosti, ako aj vaše sebavedomie.
ZDROJ: WIKIHOW