Pravda o inteligencii! Je naozaj geneticky získaná?
Podľa slovníka je inteligencia schopnosť získavania a uplatňovania vedomostí a zručností. No nie je to také jednoduché, pretože inteligencia je pojem, ktorý je často nepochopený.
Niektorí ľudia veria, že inteligencia sú vedomosti, ktoré sú získane prostredníctvom vzdelávania, zatiaľ čo iní veria, že to nemá nič spoločné zo vzdelávaním. Ale je to súhrn skúseností, ktoré sú získané počas života.
Istý profesor z Ekonomickej univerzity, odpovedal na otázku či nám súčasný vzdelávací systém poskytuje dostatočne potrebné znalosti, len to, že všetko, čo sme sa dozvedeli prostredníctvom kníh a školy je k ničomu, kým sa nenaučíme ako to máme používať v reálnom živote.
Tí, ktorí čítali knihy o geniálnom detektívovi Sherlockovi Holmesovi alebo pozerali filmy, jednoznačne poznajú dialóg medzi Holmesom a Dr. Watsonom, kde je Holmes obvinený, že nemá základné vzdelania o svete a ani len o tom, ako sa Zem otáča okolo Slnka.
Holmes to vyvracia tým, že zachováva si iba informácie, ktoré môžu byť užitočné pre jeho prácu a iný druh informácií, by mu bol k ničomu.
Samozrejme to neznamená, že informácie o svete sú pre nás len strata času a kapacity mozgu. Mali by sme vedieť, ako svet okolo nás pracuje.
Dokonca aj Bill Gates sa nevenuje iba technológiam a programovaniu. Na svojej stránke často píše o knihách čo číta.
• „Veľa ľudí sa domnieva, že nemám záujem o klasickú literatúru, ale ja naozaj rád čítam romány. Avšak skôr sa prikláňam ku knihám spojeným so sociológiou, psychológiou a ekonómiou, pretože mi pomáhajú porozumieť svetu, v ktorom žijem.“
Preto nemôžeme povedať, že všetko čo sme kedysi čítali a učili sa sú zbytočné informácie, pretože raz vám to všetko začne dávať zmysel. Od ľudského tela až po našu spoločnosť.
Takže je inteligencia len niečo, čo môžeme zdediť po svojej rodine alebo to vieme ovplyvniť?
Myslíte si, že inteligenciu ste zdedili? Štúdie psychológa Roberta Sternberga dospeli k záveru, že znalosti a zručnosti, ktoré máte, sú výsledkom vašej rodiny. Nejde ale o genetický vzťah, ale o vzdelávací.
Deti môžu zdediť len praktickú inteligenciu. Čo sú vedomosti, ktoré pochádzajú práve od rodičov a to komunikáciou so svojimi deťmi.
Podľa štúdie stredná trieda rodiny trávi viac času so svojimi deťmi, ako nižšia.
Presne počas tejto doby, učia svoje deti ako komunikovať s ostatnými ľuďmi, ako sa k nim treba správať a riešiť sociálne problémy.
To vytvára a rozvíja sebavedomie a kvalitu, ktorá pracuje v ich prospech celý život.
Napríklad: Pracujúci rodičia, ktorí majú často viac ako jedno zamestnanie, nemajú množstvo voľného času a nemajú čas ani na svoje deti. To je dôvodom, prečo mnoho z nich prichádza do kontaktu s deťmi, ktorím sa rodičia tiež nevenujú. Takže rodinné zázemie môže mať vplyv na inteligenciu.
Gladwell to vysvetľuje nasledovne: „V mnohých kultúrach je to tak, že ak veríte v čokoľvek čo robíte, výsledok vždy závisí na osude alebo na Božej vôli.“ Inak povedané, akokoľvek veľmi sa budete snažiť nemáte vplyv na výsledok.
Na druhej strane väčšina Ázijských kultúr verí, že všetko záleží na vás a vašej tvrdej práci. Čím viac budete pracovať, tým viac dostanete, a ak sa vám to nepodarí, tak asi ste nepracovali dostatočne. To je to načom záleží, ak chcete byť úspešný a inteligentný človek.
Nenechajte svoju inteligenciu a životný štýl, aby sa stali otrokmi vašich génov. Všetko záleží na vás. Hoci niektoré aspekty majú na vás vplyv, ale vy ich môžete použiť ako hnací motor a ísť vpred.