Príbeh #3 Mozaika

Pri prehliadke Benátok sú návštevníci fascinovaní nádhernými kostolmi, palácmi a umeleckými pamiatkami. Toto  mesto na drevených pilieroch je jedným veľkým múzeom. Je plné unikátnych umeleckých diel, medzi ktoré patria nielen obrazy umiestnené v tieni interiérov starovekých budov a katedrál, ale tiež prekrásne mozaiky zdobiace čelné steny mnohých chrámov a palácov. Vďaka  svojim mozaikám je unikátnym kultúrnym klenotom aj bazilika Svätého Marka z 11. storočia, v ktorej sa nachádza viac než 8000 štvorcových metrov prekrásnych „kamenných obrazov“, vytvorených byzantskými umelcami.

Predstavte si, že pred vami na zemi leží malá žulová kocka, ktorá vypadla zo vzácnej mozaiky. Jedna z jej strán má modrú či červenú alebo zlatú farbu. Možno to je, ale celkom obyčajná šedá na pohľad bezvýznamná ničím okúzľujúca  kocka.

Aká je hodnota jednej takejto obyčajnej žulovej kocky v rozmere 1 x 1 centimeter? 10 centov? 20 centov? Pokiaľ ju kúpite v jednom z malých stánkov  s keramikou na moste Rialto v Benátkach, zaplatíte 2 centy. Nič moc. Ale v okamihu, keď sa táto kocka stane súčasťou umeleckého diela na priečeliach baziliky Svätého  Marka, nejde vyčísliť jej cenu.

Kocka sa nezmenila, len sa dostala na správne miesto. Stala sa súčasťou obrazu, ktorý dáva zmysel, ktorý obohacuje svojou estetickou krásou tisíce ľudí, obrazov, ktorý vytvorila ruka majstra, obrazu, ktorý pretrváva veky.

• Každý z nás je taká malá žulová kocka. Niektorí z nás sú bezvýrazné šedivé kocky, iný žiaria  exotickými farbami. Z vesmírnej perspektívy je ale každý z nás súčasťou nejakého diela. V planetárnom kontexte sme nenahraditeľné jedinečné entity, ktoré majú svoje poslanie a miesto.

Rodina tvorí mozaiku, v ktorej je každý jej člen takou nenahraditeľnou kockou. Keď jedna z nich z tohto obrazu „vypadne“, zostane po ňom prázdne miesto. Rovnako tak je to v našej organizácií alebo komunite. Aj tam sme kockami tvoriacimi mozaiku, umelecké dielo, ktoré dáva zmysel, ktoré môže obohacovať ostatných. Nie sme všetci rovnaký, ale sme všetci unikátni! Každý z nás má obrovskú cenu – cena ľudskej bytosti.

 

ZDROJ: 101 PRÍBEHOV A METAFOR Z MANAŽÉRSKEJ PRAXE