Príbeh #5 Príbeh čínskeho bambusu

Čínsky bambus je nádherná rastlina, sen mnohých botanických záhrad. Vysoké silné stonky dosahujúce výšku až 40 metrov  sú útočiskom  mnohých živočíchov, nádherných vtákov a motýľov. Bambusový ráj vytvára exotickú atmosféru.

Čínsky bambus má jednu unikátnu  charakteristiku. Táto obrovská  rastlina sa vysadzuje ako malá, krehká , 20 cm vysoká rastlinka. Záhradník ju zasadí a čaká. Týždeň, mesiac, niekedy až niekoľko mesiacov. Behom tejto doby sa na prvý pohľad nič nedeje. Neskúsený záhradnícky začiatočník  s takouto „lenivou“ rastlinkou niekedy stratí trpezlivosť a vymení ju za produktívnejší druh. Záhradník expert ale trpezlivo čaká. Vie, že sa behom tohto obdobia pod zemou  vytvára mohutný koreňový systém, ktorý pripravuje rastlinku na skutočný zázrak.

V dobe, keď neskúsený začiatočník už dávno vzdal celý projekt, sa skúsený záhradník dočká radostného , takmer šokujúceho prekvapenia. Krehká rastlina sa nielen prebúdza k životu, ale začne rásť neuveriteľnou rýchlosťou až 50 cm za deň. Rastie, mohutnie  a mení sa na dospelé nádherné bambusové stromy doslova pred očami.

Trpezlivosť je nutná nielen pre pestovateľa čínskeho bambusu. Vyžaduje si ju aj práca na projektoch, hlavne tam, kde veľmi záleží na ľuďoch, tam, kde je potrebná zmena spôsobu myslenia a chovania. V takýchto prípadoch je nevyhnutné neočakávať „instantné“ výsledky. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že naša práca a snaha sú k ničomu, musíme veriť, že tak ako pri čínskom bambuse dochádza aj v ľudských srdciach a mysliach k nepostrehnuteľným zmenám, ktoré jedného dňa  prinesú viditeľný úžitok. Ak robíme svoju prácu dôsledne a s nadšeným, neexistuje sila, ktorá by mohla zabrániť tomu, aby náš projekt eventuálne neuspel a nezačal prinášať výsledky.

 

 ZDROJ: 101 PRÍBEHOV A METAFOR Z MANAŽÉRSKEJ PRAXE