Príbeh #6 Je váš rebrík opretý o správnu stenu?

Skupina väzňov  dlho pracovala na príprave plánu úteku z väznice.  Až konečne boli pripravení! Podarilo sa im ručne vyrobiť skladací rebrík, aby mohli prekonať vysokú stenu, ktorá ich delila od slobody. Pripravili si tiež také „lano“, aby sa na druhej strane steny mohli bezpečne dostať dole. Behom tmavej noci dokončili prácu s prepiľovaným mreže v okne svojej cely a spustili sa na dvor. Poskladali rebrík, opreli ho o stenu a začali prekonávať prekážku.

Aké bolo ich prekvapenie, keď sa behom zlomku sekundy ozval zúrivý štekot psov.  Útek bol prezradený! Príliš neskoro si uvedomili, že v tej tme a v zhone opreli rebrík o nesprávnu stenu! Miesto na slobode boli na malom dvore, kde mali dozorcovia v pohotovosti strážne psy hľadajúce drogy.

 Henri David Thoreau, americký spisovateľ a básnik, povedal:„Väčšina ľudí vedie život tichého zúfalstva.“ Roky budovali svoj podnik, kariéru, investičné portfólio, len aby zistili, že to bol rebrík opretý o nesprávnu stenu. Môžeme úspešne stúpať po rebríku politickom alebo rebríku popularity, ale pokiaľ je to na úkor šťastia našej rodiny, máme svoj rebrík opretý o nesprávnu stenu. Je to ako s loďou, ktorá sa plaví zlým smerom. Väčšia rýchlosť a úsilie jej nepomôže hneď sa dostať k správneho prístavu.

V knihe „7 návykov úspešných ľudí“ americký motivačný spisovateľ Stephen Covey popisuje dôležitý princíp úspešných manažérov. Hovorí, „Začnite projekty s jasnou vidinou cieľa.“ Pre Coveyho tento princíp nie je ťažiskovým. Podľa neho je dôležitejšie zistiť, či sú naše ciele správne. Covey elegantným spôsobom nasledovne aplikuje metaforu rebríka do osobného alebo manažérskeho života: „Skôr než začnete stúpať po firemnom rebríku, uistite sa, že je opretý o správnu stenu.“ Môže sa totiž stať, že stúpame po rebríku „úspechu“ za cieľom, ktorý vôbec nestojí za to, aby sme ho dosiahli. Slepá výkonnosť môže byť pascou. Môžeme byť nesmierne úspešní vytváraním hodnôt, o ktoré nikto nestojí.

[alert variation=”alert-success”]„Vyvarujme sa toho, aby sme robili dobre nesprávnu vec.“[/alert]

 

ZDROJ: 101 PRÍBEHOV A METAFOR Z MANAŽÉRSKEJ PRAXE