PRÍBEH PEWDIEPIE-a

Felix Arvid Ulf Kjellberg, známy pod internetovým profilom PewDiePie, je slávny švédsky zabávač a producent videí. Jeho online profil PewDiePie je najodberanejším profilom na Youtube od augusta 2013. Z jeho tvorby sú najúspešnejšie komentované Let´s Play-e a vlogy.

Detstvo

Felix sa narodil 24. októbra 1989 v Gothenburgu vo Švédsku. Narodil sa do dobre založenej rodiny, a spolu so svojou sestrou vyrastali pod ochranou ich mamy a otca. Lotta Kristine Johanna, ich matka, bola v roku 2010 menovaná najlepším CIO roka vo Švédsku, a ich otec, Ulf Christian Kjellberg, je generálnym riaditeľom spoločnosti. Už od detstva sa Felix zaujímal o umenie a hranie videohier. On a jeho priatelia často vynechali školu, aby mohli v internetovej kaviarni hrávať videohry.

Skorý život

Felix v roku 2008 úspešne absolvoval Göteborgs Högre Samskola. Potom sa zapísal na Chalmers University of technology, aby hlbšie preštudoval industriálnu ekonomiku a riadenie technológií. Štúdium však v roku 2011 prerušil, aby sa mohol plne venovať svojej vášni pre tvorbu vlastných videí na Youtube.

Kariéra

Felix začal svoju kariéru na Youtube budovať v roku 2011. Aby si zarobil na živobytie, popri natáčaní videí predával hotdogy. PewDiePie bol originálne na Youtube zaregistrovaný ako PewDie (Pew ako zvuk laserov a Die ako umrieť po anglicky). Felix ale k tomuto účtu zabudol heslo a preto si založil nový účet s užívateľskym menom PewDiePie. Do decembra 2011 zaznamenal na tomto účte okolo 60,000 odoberateľov. Na svoj kanáli poskytuje hlavne reakcie na rôzne videohry a tzv. Let´s Play-e (komentovaný záznam hrania videohry). Svoje herné momenty na Youtube zdieľa s ľuďmi, ktorých vo svojich videách oslovuje kamarátsky ako „bro“ (angl. slangový výraz pre brata, familiárne oslovenie). Jeho videá sú robené spôsobom, akoby sa rozprával tvárou v tvár so svojimi kamarátmi. Na začiatku videa sa vždy predstaví, čo urobí v mierne piskľavom hlase, ako keď človek stretne kamaráta.

Spočiatku hral PewDiePie hororové a akčné hry ako „The Dark Descent“ a „Amnesia“. V septembri 2011 začal Felix natáčať vlogy o videohrách, ktoré nahráva pod názvom „Fridays with PewDiePie“ (piatky s PewDiePie-om). Od roku 2014 sa začal púšťať do iných hier, ktoré ho zaujali a neboli len hororového charakteru. Obsah PewDiePie-ových videí nemusí byť vždy ocenení kritikmi, ale jeho fanúšikovia ich milujú. Na začiatku natáčania bol neopatrný vo svojom slovníku, no po čase zmenil svoj štýl rozprávania a vyjadril ľútosť nad tým, že slová ako gej alebo retardácia používal hanlivým spôsobom. Ani napriek tomu však nikto nemôže ignorovať jeho obrovský úspech.

Do roku 2013 mal PewDiePie viac ako 1,3 miliardy zhliadnutí. V roku 2014 vytvoril s pomocou Maker Studios svoju prvú aplikáciu pre iPhone s názvom PewDiePie. Neskôr, v roku 2015, zablokoval sekciu komentárov pod svojimi videami. Bolo to kvôli nenávistným agresívnym a provokujúcim komentárom. So svojimi fanúšikmi začal komunikovať cez sociálne médiá Twitter a Reddit.

Osobný život

Hoci sa Felix narodil vo Švédsku, neskôr sa so svojou priateľkou Marziou Bisognin presťahoval do Talianska. Marzia je rovnako zapálená pre nahrávanie videí na Youtube a má aj vlastný kanál. Nakoniec sa ale v roku 2013 usadili v Brightone, v Sussexe v Anglicku. Ako sám povedal, dôvodom pre presťahovanie do Anglicka bolo lepšie internetové pripojenie. Felix je zavalený komplimentmi kdekoľvek ide, ale priznal, že na Youtube nešiel kvôli sláve, ale jednoducho preto, že sa nudil a toto ho bavilo.

Úspechy

PewDiePie získal množstvo prestížnych ocenení, vrátane Starcount Social Star Awards for the Most Popular Social Show (Starcount cena pre sociálne hviezdy za najpopulárnejšiu šou), Sweden Social Star Award (Švédska cena pre sociálne hviezdy), Shorty Awards for Gaming( Shorty cena za hranie videohier), Teen Choice Awards for Web Star Gaming (cena Teen Choice pre webovú hviezdu hrania videohier), and 5th Streamy Awards for Best Gaming Channel – Show or Series (5. Streamy cena za najlepší kanál s hraním videohier). Takisto bol časopisom Time zaradený v roku 2016 do rebríčka „100 Najvplyvnejších ľudí“.

Zdroj: successtory