Prokrastinácia

Prokrastinujete? Pozor na prehnané požiadavky – od seba, aj od okolia

Ste preťažený? Nie je to hanba, je to „normálnosť“ 21. storočia. Stredoeurópan musí byť špecialista prinajmenšom na všetko, ak sa má svižne a nezranený prepletať húštinou tlakov a možností všedného dňa. Prokrastinácia, čiže odkladanie vecí na neskôr, je často následkom prehnaných požiadaviek okolia. Potlačiť príliš mnoho rôznych žiadostí – dočasne alebo dlhodobo, je prirodzená reakcia. Táto súvislosť medzi prílišnými požiadavkami a prokrastináciou sa týka celej spoločnosti – niektorí ľudia sa s tým však dokážu vyrovnať lepšie.

 Nemusíte zúfať, otáľanie alebo odsúvanie vecí na neskôr je viac zlozvyk, ktorý ste si v priebehu života osvojili, než vrodená vlastnosť. Tak, ako sa viete naučiť odsúvať riešenia a úlohy na neskôr, môžete sa to aj „odučiť”. Nielenže budete vďaka tomu menej stresovaní a budete mať väčšiu kontrolu nad vlastným životom, ešte aj ušetríte nejaký ten čas. Tajomstvo prekonávania otáľania spočíva v uvedomení si, ako sa v danej situácii správate – aké zdôvodnenie si pre odloženie vymyslíte a ako sa sami pred sebou, aj pred okolím ospravedlníte.

K. Passig a S. Lobo, autori knihy Odložím to na zítra popisujú päť neefektívnych prostriedkov proti prokrastinácii. Tie môžete rovno zavrhnúť a radšej sa im vyhnite. Získate energiu, čas a ušetríte si pocity frustrácie.

1. Desivé scenáre

 Konfrontácia s hrozivými obrazmi funguje rovnako, ako v iných oblastiach ovplyvňujúcich ľudské správanie – čiže veľmi málo, až takmer vôbec. To platí najmä vtedy, keď je prokrastinujúci nepríliš svedomitý a / alebo bojazlivý. Výčitky, dohováranie, hrozby a iné obdobné „prostriedky“ sú taktiež neúčinné, rovnako ako emočné apely a vydieranie.

2. Lieky odbúravajúce strach

 Takéto medikamenty situáciu spravidla zhoršujú tým, že strach redukujú príliš a človek zaujme postoj „je mi to jedno”. Apatického človeka prokrastinácia nevzrušuje.

3. Psychoterapia

 Všeobecné psychoterapeutické postupy špeciálne proti prokrastinačným tendenciám nefungujú. Krátkodobá terapia nepôsobí vôbec, úspešnosť špeciálnych foriem terapie zatiaľ nebola skúmaná. Ale pri narastajúcej tendencii ľudí tlačiť pred sebou čoraz viac vecí sa možno onedlho dočkáme.

4. Hodiť cez palubu osvedčené prokrastinačné činnosti

 Ak sa na základe dobrých predsavzatí vzdáme „facebookovania“, sledovania televízie alebo chatovania, aby sme sa naplno venovali “vlastnej práci”, vzniknutú medzeru okamžite zaplní nová zábavka. Nadchneme sa pre ňu a potom nová iskrivá „vec“ zhltne všetok náš čas a na prácu ho zostane minimálne. Potrebujeme aj roztopaše, v primeranej miere k sebadisciplíne.

5. Hneď od zajtra robiť všetko inak

 Prieskumy potvrdzujú, že každý človek potrebuje k realizácii svojho predsavzatia priemerne štyri až päť pokusov. Ak to nevyjde ani na desiaty krát, chyba bude v zle nastavenom pokuse o riešenie. Možno ťava skutočne neprejde uchom ihly, možno by stačilo, keby ihlu obišla.

Záchrana

 Treba ju hľadať v sebanaplňujúcom presvedčení. Psychológ Albert Bandura tvrdí, že jedným z dôvodov, prečo sú efektívni a rozhodní ľudia efektívni a rozhodní, je, že naozaj veria, že sú efektívni a rozhodní. Podobne, ak si ľudia o sebe myslia, že sú neefektívni a váhaví, tak pomerne skoro sa to ukáže byť pravdou. Pozor preto na to, nakoľko si o sebe myslíte, že prokrastinujete…

 

AUTOR: Janette Šimková