Richard Branson – medzi láskou a nenávisťou
Čo sa naučil zakladateľ Virgin Group o práci s vládou?
• Sir Richard Branson sa opakovane dostáva na čelo rebríčka najobdivovanejších podnikateľov magazínu Inc. 500. Podnikatelia, neistí svojim rozhodnutím, sa sami seba pýtajú: “Čo by urobil Richard Branson?” Odpoveďou je zvyčajne „odvážny krok“. Takto aj Branson vybudoval Virgin Group, podnik s ročným príjmom viac ako 24 miliárd dolárov s celým radom priemyselných odvetví, vrátane hudobného priemyslu alebo ponukou komerčných letov do vesmíru. No ako povedal Branson pre Inc., nastal posun vo vzťahu medzi ním a vládou.
V poslednej dobe viedla vláda boj so spoločnosťami, ktorých technológie alebo spôsob podnikania nie sú úplne v súlade so zákonmi alebo nariadeniami. • “My vo Virgin sme sami mali značný podiel na bojoch s vládou. Už v roku 1977 išla spoločnosť Virgin Records na súd za zobrazenie plagátov na účely propagácie nového štúdiového albumu Sex Pistols, na ktorých sa nachádzalo údajne neslušné slovo „bollocks“. (Vyhrali sme.) Nedávno, v roku 2012, sa britské ministerstvo dopravy pokúsilo odmietnuť ponuku Virgin Trains na prevádzku dôležitého železničného spoja. Aj tento spor sme vyhrali, z časti vďaka internetovej petícii s viac ako 100 000 podpismi.”
“Zaviazali sme sa vykonať náš najväčší podnik, ktorým je sprístupnenie cestovania do vesmíru vybudovaním prvej svetovej komerčnej vesmírnej linky. Súkromné podniky zaoberajúce sa cestovaním do vesmíru ako Virgin Galactic stoja na pleciach gigantov, ktorí prišli pred nás, pričom je tu stále aj vláda, ktorá nás nechá preukázať sa v spolupráci s NASA na vedeckých projektoch. Kým my investujeme naše zdroje a talent a vytvárame trh pre cestovanie do vesmíru, vláda pracuje spoločne s nami na regulovaní systému spôsobom, ktorý nebrzdí zavádzanie inovácií a dáva prednosť bezpečnosti a rastu celkom novému priemyslu.”
“Táto spolupráca medzi novátormi a štátnymi úradmi je zárukou pre poskytnutie ešte viac príležitostí pre prístup k technológiám, aby sme mohli čeliť ekologickým, zdravotným, vzdelávacím, ekonomickým a dopravným výzvam tu na Zemi. Príklad vesmíru nám pritom pripomína ideálny kolobeh života vskutku prelomového plánu: najprv ho postaviť na nohy z časti pomocou úverov od vlády, zmluvných dohôd a daňových prázdnin, potom sa vzoprieť rastúcim obmedzeniam a nakoniec uspieť vo vytvorení niečoho takého úchvatného, ako je cestovanie do vesmíru dostupné pre všetkých.”