Richard Branson – Päť tajných tipov ako založiť firmu

Prinášame vám krátky úryvok z knihy ROBTE TO AKO VIRGIN od Richarda Bransona.

 

Ak vás to nebaví, nerobte to

Zakladať novú firmu si vyžaduje obrovské množstvo driny a strašne veľa času, takže ak už ste sa na niečo podobné podujali, malo by vás to baviť. Keď som v suteréne v Západnom Londýne zakladal Virgin, nemal som žiadny skvelý plán ani stratégiu. Nehodlal som zakladať žiadnu podnikateľskú veľmoc. Chcel som iba vytvoriť niečo, čo by bavilo ľudí, ktorí by to používali, no zároveň by to bavilo aj mňa a vynašalo dosť na to, aby som dokázal platiť účty.

 

Buďte inovatívni – vytvorte niečo odlišné

V súčasnom svete nie je jednoduché rozbehnúť novú firmu a dosiahnúť, aby prežila a rozvíjala sa, či už máte produkt, službu, alebo značku. Keď sa totiž dnes chcete presadiť, musíte robiť niečo radikálne odlišné. Pozrite sa na najúspešnejšie spoločnosti posledných dvoch desaťročí. Microsoft, Google, Apple a Facebook zmenili podobu sveta, v ktorom žijeme.

Keď sme zakladali Virgin Atlantic, našu komunikačnú stratégiu sme zamerali na jednoduchý fakt,  že naše posádky sa k pasažierom správajú milo. Len si predstavte – aká prelomová myšlienka v oblasti osobnej leteckej dopravy!

 

Hrdosť na firmu robí zázraky

Firma nie je nič viac ako skupina ľudí a práve tí sú vašim najväčším kapitálom. Vo väčšine firiem sú vlastne vašim produktom vaši ľudia.

Nepoznám nič smutnejšie, ako keď sa niekto cíti hlúpo pri zmienke o svojom zamestnávateľovi a ospravedlňuje sa za to, kde pracuje. Keď je naopak hrdý na to, že ho spájajú s jeho firmou, vzniká úplne iná rovina verejnej podpory a oddanosti.

 

Viesť počúvaním

Keď chcete byť dobrým lídrom, musíte vedieť počúvať. Samozrejme musíte vedieť, čo chcete, ale nemá zmysel vnucovať ostatným svoje názory bez akejkoľvek diskusie a istej miery konsenzu. Nikto nemá patent na dobré nápady či dobrú radu. Choďte medzi ľudí, postarajte sa, aby sa zbytočne neostýchali, počúvajte ich a učte sa od nich.

 

Buďte viditeľní

Dobrý líder nevysedáva za svojím stolom. Nikdy som nemal kanceláriu – vždy som totiž pracoval z domu – som neustále v teréne a stretávam sa s ľuďmi. Možno to vyzerá, že som v jednom kuse na cestách, no vždý mám so sebou zápisník, do ktorého si zapisujem otázky, starosti alebo dobré nápady.

Keď som trebárs na palube niektorého z našich lietadiel, vždy sa snažím osobne stretnúť s toľkými členmi posádky a pasažiermi, s koľkými je to možné. Práve z týchto stretnutí si zvyčajne odnášam nemálo dobrých nápadov či návrhov.

 

ZDROJ: ROBTE TO AKO VIRGIN