Žien v IT sektore na Slovensku je málo. Dokonca aj Rumunsko ich má viac

ženy-v-IT

IT sektor je bezpochyby jedným z najviac rozvíjajúcich sa sektorov vo väčšine hospodárstiev. Dôvod je jednoduchý, priemysel vo všeobecnosti prechádza z poloautomatizovanej výroby na plneutomatizovanú. Zatiaľ čo IT sektor je skôr spájaný s mužmi, tak do popredia sa čiastočne tlačia aj ženy. V každej krajine je to však inak. Na tému upozorňuje portál Vosveteit.sk.

Na Slovensku v IT pracuje len 12% žien

SLSP zverejnila tlačovú správu, v ktorej píše, že celkovo v Európe v IT sektore pracuje približne 1,5 milióna zamestnancov, z toho v priemere je 17% žien. Najväčšie zastúpenie žien pracujúcich v IT sektore v pomere k celkovému počtu zamestnancov obyvateľov krajiny majú Bulharsko (33%), Lotyšsko (25%) a Rumunsko (24%). Na opačnom konci stoja Maďarsko (9%), Česká republika (10%) a Grécko (11%).

„Na Slovensku bolo vlani zamestnaných 81,7-tisíc ľudí v IT sektore, z toho takmer 88 percent tvorili muži. Ide o takmer 72 tisíc ľudí. Počet ľudí v IT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Z tlačovej správy tiež vyplýva, že ženy zarábajú na Slovensku v priemere o 13% menej ako muži. Priemerný plat IT-čkára na Slovensku je 1886€. Priemerný plat vo všeobecnosti na Slovensku je 1023€ (pozn. redakcie: za 1. kvartál tohto roka).

Len pre zaujímavosť, najviac pracujúcej populácie v IT sektore je zamestnaná vo Fínsku (6,8%), Švédsku (6,6%) a v Anglicku.

You May Also Like

Čo o nás prezrádza tetovanie?

Psychiatri z Michigenskeho Centra pre Forenznu Psychiatriu študovali mužských pacientov a našli spojenie medzi ...

Kreatívne nápady, ktoré prinesú kúsok vesmíru do vášho domova.

Bohužiaľ, väčšina z nás pravdepodobne nebude mať možnosť navštíviť miesta v rámci nášho vesmíru. ...

6 APLIKÁCIÍ, KTORÉ BY MAL MAŤ KAŽDÝ ÚSPEŠNÝ ČLOVEK

Iste si všetci pamätáte časy, keď ste si nevedeli rýchlo spomenúť na meno nejakého ...