Žien v IT sektore na Slovensku je málo. Dokonca aj Rumunsko ich má viac

IT sektor je bezpochyby jedným z najviac rozvíjajúcich sa sektorov vo väčšine hospodárstiev. Dôvod je jednoduchý, priemysel vo všeobecnosti prechádza z poloautomatizovanej výroby na plneutomatizovanú. Zatiaľ čo IT sektor je skôr spájaný s mužmi, tak do popredia sa čiastočne tlačia aj ženy. V každej krajine je to však inak. Na tému upozorňuje portál Vosveteit.sk.

Na Slovensku v IT pracuje len 12% žien

SLSP zverejnila tlačovú správu, v ktorej píše, že celkovo v Európe v IT sektore pracuje približne 1,5 milióna zamestnancov, z toho v priemere je 17% žien. Najväčšie zastúpenie žien pracujúcich v IT sektore v pomere k celkovému počtu zamestnancov obyvateľov krajiny majú Bulharsko (33%), Lotyšsko (25%) a Rumunsko (24%). Na opačnom konci stoja Maďarsko (9%), Česká republika (10%) a Grécko (11%).

„Na Slovensku bolo vlani zamestnaných 81,7-tisíc ľudí v IT sektore, z toho takmer 88 percent tvorili muži. Ide o takmer 72 tisíc ľudí. Počet ľudí v IT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Z tlačovej správy tiež vyplýva, že ženy zarábajú na Slovensku v priemere o 13% menej ako muži. Priemerný plat IT-čkára na Slovensku je 1886€. Priemerný plat vo všeobecnosti na Slovensku je 1023€ (pozn. redakcie: za 1. kvartál tohto roka).

Len pre zaujímavosť, najviac pracujúcej populácie v IT sektore je zamestnaná vo Fínsku (6,8%), Švédsku (6,6%) a v Anglicku.